or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Powerswitch® MS4X-302 MS4X Non-Fused Non-Grounding Manual Motor Starter, DPST Action, 2 Poles, NEMA 4X/IP67 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Powerswitch® MS4X-302 MS4X Non-Fused Non-Grounding Manual Motor Starter, DPST Action, 2 Poles, NEMA 4X/IP67 Enclosure
SKU1136991
MFGR #MS4X-302
Your Cost: $235.68/ea
Powerswitch® Manual Motor Starter, Non-Fused Non-Grounding, Series: MS4X, 600 VAC, 30 A, 15 hp Motor, 2 Poles, 1 ph Phase, Back/Side Wired, DPST, NEMA 4X/IP67
Powerswitch® Manual Motor Starter, Non-Fused Non-Grounding, Series: MS4X, 600 VAC, 30 A, 15 hp Motor, 2 Poles, 1 ph Phase, Back/Side Wired, DPST, NEMA 4X/IP67
Amperage Rating 30 AMP Application Commercial and Motor Disconnect Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number MS4X-302 Country of Origin MX Currency USD Depth 4.76 in Environmental Conditions Flammability (Rated V-0 per UL94) EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.5700 lb Gross Weight per Pack Metric 1.17 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.5000 in Length 9.0000 in Standard ANSI (C-73);cUL per CSA C22.2 No. 111 (File E63969);NEMA (WD-1 & WD-6);NOM Certified (057);UL508 (File E63969) Switch Type Toggle UNSPSC 39122211 UPC 11 07847748032 UPC 12 078477480328 Width 5.28 in Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Action DPST Type Enclosure with Double-Pole AC Motor Starter Switch Commercial and Motor Disconnect Applications Captive stainless steel screws in cover won't fall out when cover is open High impact, non-conductive Valox® PBT resin cover, housing and handle Interlocking handle prevents cover removal when in "on" position Circuit identification pad for means of identifying specific equipment loads
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 30 AMP |
| Application | Commercial and Motor Disconnect Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | MS4X-302 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 4.76 in |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-0 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.5700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.5000 in |
| Length | 9.0000 in |
| Standard | ANSI (C-73);cUL per CSA C22.2 No. 111 (File E63969);NEMA (WD-1 & WD-6);NOM Certified (057);UL508 (File E63969) |
| Switch Type | Toggle |
| UNSPSC | 39122211 |
| UPC 11 | 07847748032 |
| UPC 12 | 078477480328 |
| Width | 5.28 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Action | DPST |
| Type | Enclosure with Double-Pole AC Motor Starter Switch |
| Commercial and Motor Disconnect Applications |
| Captive stainless steel screws in cover won't fall out when cover is open |
| High impact, non-conductive Valox® PBT resin cover, housing and handle |
| Interlocking handle prevents cover removal when in "on" position |
| Circuit identification pad for means of identifying specific equipment loads |