or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Pos-E-Kon®
Pos-E-Kon® FS110AA Series Compact Terminal Sleeve Insert, 10 Positions, 20 - 14 AWG Wire, Screw/Female
Custom_Product_Images_Illustration
Pos-E-Kon®
Pos-E-Kon® FS110AA Series Compact Terminal Sleeve Insert, 10 Positions, 20 - 14 AWG Wire, Screw/Female
SKU36189
MFGR #FS110A
Your Cost: $61.23/ea
Pos-E-Kon® DIN-standard rectangular pin and sleeve connectors are modular for easy assembly at the customer site.
Pos-E-Kon® DIN-standard rectangular pin and sleeve connectors are modular for easy assembly at the customer site.
Alternate Catalog Number 7TAA080340R0006 Amperage Rating 10 A Application For use with A series ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number FS110A Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694030 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 58 Item Group 2 582 Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable A Series A Series Specifications 10/16 A, 600 VAC Standard CSA 70013 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA 70013UL 94 V-0 Flammability Rated Suitable For Use With A Series Connector Temperature Rating -40 to 257 °F Type Compact UNSPSC 39121410 UPC 11 78621079110 UPC 12 786210791104 Voltage Rating 600 VAC Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Pos-E-Kon® Manufacturer Thomas & Betts Connection Type Female Screw Material Glass filled thermoplastic Number of Positions 10 Wire Size 18 to 14 AWG
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA080340R0006 |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | For use with A series |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FS110A |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694030 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 58 |
| Item Group 2 | 582 |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | A |
| Series | A Series |
| Specifications | 10/16 A, 600 VAC |
| Standard | CSA 70013 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA 70013UL 94 V-0 Flammability Rated |
| Suitable For Use With | A Series Connector |
| Temperature Rating | -40 to 257 °F |
| Type | Compact |
| UNSPSC | 39121410 |
| UPC 11 | 78621079110 |
| UPC 12 | 786210791104 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Pos-E-Kon® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Connection Type | Female Screw |
| Material | Glass filled thermoplastic |
| Number of Positions | 10 |
| Wire Size | 18 to 14 AWG |