or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Portfolio LD6B30D010 LD6B LED Housing, LED Lamp, Non-IC Insulation, 120 to 277 V, Aluminum Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Portfolio LD6B30D010 LD6B LED Housing, LED Lamp, Non-IC Insulation, 120 to 277 V, Aluminum Housing
SKU1199826
MFGR #LD6B30D010
Your Cost: $139.55/ea
Portfolio, LD6B30D010, LED Housing, Series: LD6B, 120 to 277 V, LED Lamp, 27.6 W Lamp, Non-IC Insulation, Recessed Mounting, 6 in Diameter, 5.5 in Height, 11.1 in Width, 11.92 in Depth, Aluminum Housing Material
Portfolio, LD6B30D010, LED Housing, Series: LD6B, 120 to 277 V, LED Lamp, 27.6 W Lamp, Non-IC Insulation, Recessed Mounting, 6 in Diameter, 5.5 in Height, 11.1 in Width, 11.92 in Depth, Aluminum Housing Material
Amperage Rating 0.23 A at 120 V and 0.10 A at 277 V Application Lighting ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number LD6B30D010 Compatibility N/A Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Length 12.31 in Length [Metric] 31.2750 cm Lens N/A Material Die-Cast Aluminum Mounting Recessed Standard cULus Listed - Wet Location;IP66 Rated;Optional CCEA;EMI/RFI per FCC 47CFR Part 18 Class B;Non-IC Rated;ENERGY STAR Qualified;RoHS Compliant;LM79 and/or LM80 Tested Style (blank) Sub Brand LD6B LED 6" Round Recessed Downlight Type LED UNSPSC 39111802 UPC 11 08008378795 UPC 12 080083787951 Wattage 27.6 W Width 4.75 in Width [Metric] 12.0650 cm Stock Status NONSTOCK Brand Portfolio Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 to 277 V Lighting ENERGY STAR® qualified. Learn more at energystar.gov Cast or spun aluminum reflectors Optional shallow trim for 2x4 construction Two-stage reflector system produces smooth beam
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.23 A at 120 V and 0.10 A at 277 V |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LD6B30D010 |
| Compatibility | N/A |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length | 12.31 in |
| Length [Metric] | 31.2750 cm |
| Lens | N/A |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting | Recessed |
| Standard | cULus Listed - Wet Location;IP66 Rated;Optional CCEA;EMI/RFI per FCC 47CFR Part 18 Class B;Non-IC Rated;ENERGY STAR Qualified;RoHS Compliant;LM79 and/or LM80 Tested |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | LD6B LED 6" Round Recessed Downlight |
| Type | LED |
| UNSPSC | 39111802 |
| UPC 11 | 08008378795 |
| UPC 12 | 080083787951 |
| Wattage | 27.6 W |
| Width | 4.75 in |
| Width [Metric] | 12.0650 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Portfolio |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Lighting |
| ENERGY STAR® qualified. Learn more at energystar.gov |
| Cast or spun aluminum reflectors |
| Optional shallow trim for 2x4 construction |
| Two-stage reflector system produces smooth beam |