or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Portfolio
Portfolio 2LBD1H Self-Flanged Downlight Spun Reflector, Round Shape, LED Lamp, 2 in, Recessed Mount
Portfolio
Portfolio 2LBD1H Self-Flanged Downlight Spun Reflector, Round Shape, LED Lamp, 2 in, Recessed Mount
SKUPDW~13304212
MFGR #2LBD1H
Call For Price
Portfolio Downlight Spun Reflector, Self-Flanged, Round Shape, For Use With: LD2B LED 2 in Round Recessed Downlight, LED Lamp, 2 in Size, Recessed Mounting, Haze, Clear
Portfolio Downlight Spun Reflector, Self-Flanged, Round Shape, For Use With: LD2B LED 2 in Round Recessed Downlight, LED Lamp, 2 in Size, Recessed Mounting, Haze, Clear
Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 2LBD1H Construction New Construction/Retrofit Country of Origin CN Currency USD Diameter 2 Inch EU RoHS Indicator C Fixture Type Trim Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.20 in Height [Metric] 5.5880 cm Length 4.70 in Length [Metric] 11.9380 cm Mounting Recessed Standard N/A Style (blank) Sub Brand LD2B LED 2" Round Recessed Downlight Type LED UNSPSC 39111531 UPC 11 08008378078 UPC 12 080083780785 Width 4.70 in Width [Metric] 11.9380 cm Brand Portfolio Manufacturer Cooper Lighting Solutions Size 4.7 IN Length 4.7 IN Width 2.2 IN Height Lighting New construction or retrofit from below, Downlight or lensed wall wash Standard 0 to 10V driver dims to 1% Compatible with WaveLinx and LumaWatt Pro connected lighting systems
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2LBD1H |
| Construction | New Construction/Retrofit |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Diameter | 2 Inch |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Trim |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.20 in |
| Height [Metric] | 5.5880 cm |
| Length | 4.70 in |
| Length [Metric] | 11.9380 cm |
| Mounting | Recessed |
| Standard | N/A |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | LD2B LED 2" Round Recessed Downlight |
| Type | LED |
| UNSPSC | 39111531 |
| UPC 11 | 08008378078 |
| UPC 12 | 080083780785 |
| Width | 4.70 in |
| Width [Metric] | 11.9380 cm |
| Brand | Portfolio |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Size | 4.7 IN Length 4.7 IN Width 2.2 IN Height |
| Lighting |
| New construction or retrofit from below, Downlight or lensed wall wash |
| Standard 0 to 10V driver dims to 1% |
| Compatible with WaveLinx and LumaWatt Pro connected lighting systems |