or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Polar/Solar® 01688 1688SW0002 Type SJEOW Extension Cord, 125 VAC, (3) 12 Gauge Copper Conductors, 50 FT
Custom_Product_Images_Illustration
Polar/Solar® 01688 1688SW0002 Type SJEOW Extension Cord, 125 VAC, (3) 12 Gauge Copper Conductors, 50 FT
SKU140562
MFGR #01688-00-02
$/ft
Polar/Solar® Extension Cord, Type SJEOW, 125 VAC, 15 A, 3 Conductors, Copper Conductor, 12 Gauge Conductor, 0.595 in Outside Dia, 50 ft Length, 65/30 Strands, TPE Insulation, TPE, Yellow, -50 to 105 deg C. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Polar/Solar® Extension Cord, Type SJEOW, 125 VAC, 15 A, 3 Conductors, Copper Conductor, 12 Gauge Conductor, 0.595 in Outside Dia, 50 ft Length, 65/30 Strands, TPE Insulation, TPE, Yellow, -50 to 105 deg C. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Amperage Rating 15 A Catalog Number 01688-00-02 Color Yellow Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 6.0350 lb Insulation Material TPE Jacket Color Yellow Jacket Material TPE Number Of Conductors 3 Outside Diameter 0.595 in Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 817, CSA Certified Strands 65x30 Temperature Rating -50 to 105 °C Type Type SJEOW UNSPSC 26121536 UPC 11 02989201688 UPC 12 02989201688 Stock Status NONSTOCK Brand Coleman Cable Manufacturer Coleman Wires and Cables Conductor Size 12 AWG Conductor Type Copper Length 50 ft Voltage Rating 125 VAC 6.035 lb weight 5-15P connection TPE core Heavy-duty strain relief protects electrical connections resulting in longer cord life Outer jacket is flame retardant and water resistant Power indicator light in the female receptacle to show that the power is on -50 deg to 105 deg C temperature 5-15P, 5-15R nema configuration 3 grounded conductor 15A 2P3W straight blade male plug and outlets Medium duty, polar solar contractor grade extension cord T*Prene® Insulated finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Catalog Number | 01688-00-02 |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 6.0350 lb |
| Insulation Material | TPE |
| Jacket Color | Yellow |
| Jacket Material | TPE |
| Number Of Conductors | 3 |
| Outside Diameter | 0.595 in |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 817, CSA Certified |
| Strands | 65x30 |
| Temperature Rating | -50 to 105 °C |
| Type | Type SJEOW |
| UNSPSC | 26121536 |
| UPC 11 | 02989201688 |
| UPC 12 | 02989201688 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Coleman Cable |
| Manufacturer | Coleman Wires and Cables |
| Conductor Size | 12 AWG |
| Conductor Type | Copper |
| Length | 50 ft |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| 6.035 lb weight |
| 5-15P connection |
| TPE core |
| Heavy-duty strain relief protects electrical connections resulting in longer cord life |
| Outer jacket is flame retardant and water resistant |
| Power indicator light in the female receptacle to show that the power is on |
| -50 deg to 105 deg C temperature |
| 5-15P, 5-15R nema configuration |
| 3 grounded conductor |
| 15A 2P3W straight blade male plug and outlets |
| Medium duty, polar solar contractor grade extension cord |
| T*Prene® Insulated finish |