or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips Led Lamp 14W 4' T5 5000K G5 2100lm Dim 70-105V 476523 (Replaces 28W Conventional)
SKU1042438
MFGR #476523
Your Cost: $18.41/ea
Philips 476523 14T5HE/46-850/IF21/G/DI
Philips 476523 14T5HE/46-850/IF21/G/DI
Amperage Rating 150 to 350 mA Application Hospitality;Retail ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base G5 Beam Angle 240 ° Bulb Tube, double-ended Buy American Compliant C Catalog Number 476523 Color Rendering Index [CRI] 82 Country of Origin China Currency USD Designation 14T5HE/46-850/IF21/G/DIM 10/1 Diameter 7.32 in Dimensions 5/8 in Dia x 48 in L Dimmable NON DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.83 in Height [Metric] 2.1006 cm Lamp Base Type Bi-Pin G5 Miniature Lamp Finish Frosted Lamp Type LED Length 45.79 in Length [Metric] 116.2990 cm Power Factor 1.00 Series InstantFit Standard UL certificate;RoHS compliance;DLC compliance Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed Start Type Instant Type Dimmable Linear UNSPSC 39101628 UPC 11 04667747652 UPC 12 046677476526 Width 0.83 in Width [Metric] 2.1006 cm Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 5000 K Lumens 2100 lm Shape T5HE Voltage Rating 70-105 V Wattage 14 W Hospitality;Retail
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Amperage Rating | 150 to 350 mA |
| Application | Hospitality;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | G5 |
| Beam Angle | 240 ° |
| Bulb | Tube, double-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 476523 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 14T5HE/46-850/IF21/G/DIM 10/1 |
| Diameter | 7.32 in |
| Dimensions | 5/8 in Dia x 48 in L |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.83 in |
| Height [Metric] | 2.1006 cm |
| Lamp Base Type | Bi-Pin G5 Miniature |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Type | LED |
| Length | 45.79 in |
| Length [Metric] | 116.2990 cm |
| Power Factor | 1.00 |
| Series | InstantFit |
| Standard | UL certificate;RoHS compliance;DLC compliance |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed |
| Start Type | Instant |
| Type | Dimmable Linear |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667747652 |
| UPC 12 | 046677476526 |
| Width | 0.83 in |
| Width [Metric] | 2.1006 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 5000 K |
| Lumens | 2100 lm |
| Shape | T5HE |
| Voltage Rating | 70-105 V |
| Wattage | 14 W |
| Hospitality;Retail |