or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 8.8W A19 4000K E26 800lm Dim 120V 545897 (Replaces 60W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 8.8W A19 4000K E26 800lm Dim 120V 545897 (Replaces 60W Conventional)
SKU1122418
MFGR #545897
Your Cost: $4.44/ea
List: Philips 545897 8.8A19/PER/940/P/E26/DI
Philips 545897 8.8A19/PER/940/P/E26/DI
Application Industry ARRA Compliant C Average Life 15000 hr Base E26 Beam Angle 250 ° Brand Philips Bulb A19 (A19) Buy American Compliant C Catalog Number 545897 Color Rendering Index [CRI] 90 Color Temperature 5000 K Country of Origin China Currency USD Current Rating 80 mA Diameter 24.61 in Dimmable NON DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.0184 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.17 in Height [Metric] 10.5994 cm Length 2.40 in Length [Metric] 6.1011 cm Lumens 800 lm Manufacturer Philips Power Factor 0.70 Replaced Catalog Number 545897 Shape A19 Stock Status NONSTOCK UNSPSC 39101628 UPC 11 04667754589 UPC 12 046677545895 Voltage Rating 120 V Wattage 8.8 W Width 2.40 in Width [Metric] 6.1011 cm Industry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Industry |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 15000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 250 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | A19 (A19) |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 545897 |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Current Rating | 80 mA |
| Diameter | 24.61 in |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.0184 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.17 in |
| Height [Metric] | 10.5994 cm |
| Length | 2.40 in |
| Length [Metric] | 6.1011 cm |
| Lumens | 800 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 0.70 |
| Replaced Catalog Number | 545897 |
| Shape | A19 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667754589 |
| UPC 12 | 046677545895 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 8.8 W |
| Width | 2.40 in |
| Width [Metric] | 6.1011 cm |
| Industry |