or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 8.8W A19 2700K E26 800lm Dim 120V 550434 (Replaces 60W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 8.8W A19 2700K E26 800lm Dim 120V 550434 (Replaces 60W Conventional)
SKU1110346
MFGR #550434
Your Cost: $4.41/ea
List: Philips 550434 8.8A19/PER/927/P/E26/DI
Philips 550434 8.8A19/PER/927/P/E26/DI
ARRA Compliant C Average Life 15000 hr Base E26 Beam Angle 210 ° Brand Philips Bulb A19 (A19) Buy American Compliant C Catalog Number 550434 Color Rendering Index [CRI] 90 Color Temperature 2700 K Country of Origin China Currency USD Current Rating 80 mA Diameter 62.5 mm Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.1900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.17 in Height [Metric] 10.5994 cm Length 2.40 in Length [Metric] 6.1011 cm Lumens 800 lm Manufacturer Philips Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 479857 Shape A19 Stock Status NONSTOCK UNSPSC 39101628 UPC 11 04667755043 UPC 12 046677550431 Voltage Rating 120 V Wattage 8.8 W Width 2.40 in Width [Metric] 6.1011 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 15000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 210 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | A19 (A19) |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 550434 |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Color Temperature | 2700 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Current Rating | 80 mA |
| Diameter | 62.5 mm |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.1900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.17 in |
| Height [Metric] | 10.5994 cm |
| Length | 2.40 in |
| Length [Metric] | 6.1011 cm |
| Lumens | 800 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 479857 |
| Shape | A19 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667755043 |
| UPC 12 | 046677550431 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 8.8 W |
| Width | 2.40 in |
| Width [Metric] | 6.1011 cm |