or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips LED Lamp 8.5W PL-C/T 3500K GX24Q 900lm Dim 120V 458380 (Replaces 26W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips LED Lamp 8.5W PL-C/T 3500K GX24Q 900lm Dim 120V 458380 (Replaces 26W Conventional)
SKU908552
MFGR #458380
Your Cost: $12.60/ea
List: Philips Lighting InstantFit LED Lamp, Non-Dimmable, 8.5PL-C/T LED/26H-3500 IF 4P 10/1, 8.5 W, 120 to 277 VAC, 150 mA, LED Lamp, G24q-3 Lamp Base, Triple Twin Tube, 900 Lumens, 40000 hr Average Life, Neutral White, 82 CRI, 3500 K Color, Instant Start, 120 deg Beam, 28.4 mm W x 163.1 mm H
Philips Lighting InstantFit LED Lamp, Non-Dimmable, 8.5PL-C/T LED/26H-3500 IF 4P 10/1, 8.5 W, 120 to 277 VAC, 150 mA, LED Lamp, G24q-3 Lamp Base, Triple Twin Tube, 900 Lumens, 40000 hr Average Life, Neutral White, 82 CRI, 3500 K Color, Instant Start, 120 deg Beam, 28.4 mm W x 163.1 mm H
ARRA Compliant C Average Life 40000 hr Base G24q Buy American Compliant C Catalog Number 458380 Color Rendering Index [CRI] 82 Country of Origin China Currency USD Designation 8.5PL-C/T LED/26H-3500 IF 4P 10/1 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Lamp Base Type G24q-3 Lamp Type LED Length 8.03 in Standard RoHS compliance;UL certificate;KEMA Keur certificate;DLC compliance Standards UL ListedRoHS CompliantKEMA KeurCE Certified Start Type Instant Type Non-Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667745838 UPC 12 046677458386 Width 3.39 in Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 3500 K Shape Triple Twin Tube Voltage Rating 120-277 V Amperage Rating 150 mA Bulb Tube, single-ended Dimmable DIMMABLE Finish Frosted Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 458380 Not affected by Epact. Philips LED T8 InstantFit lamps are an ideal energy saving choice for existing linear fluorescent fixtures -20 to 35 deg C ambient temperature rating 70% LLMF at end of nominal lifetime 0.5 sec starting time 50/60 Hz input frequency rating 0.9 power factor 10.5 kW-hr energy consumption kW-hr/1000 hr
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 40000 hr |
| Base | G24q |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 458380 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 8.5PL-C/T LED/26H-3500 IF 4P 10/1 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Lamp Base Type | G24q-3 |
| Lamp Type | LED |
| Length | 8.03 in |
| Standard | RoHS compliance;UL certificate;KEMA Keur certificate;DLC compliance |
| Standards | UL ListedRoHS CompliantKEMA KeurCE Certified |
| Start Type | Instant |
| Type | Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667745838 |
| UPC 12 | 046677458386 |
| Width | 3.39 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 3500 K |
| Shape | Triple Twin Tube |
| Voltage Rating | 120-277 V |
| Amperage Rating | 150 mA |
| Bulb | Tube, single-ended |
| Dimmable | DIMMABLE |
| Finish | Frosted |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 458380 |
| Not affected by Epact. |
| Philips LED T8 InstantFit lamps are an ideal energy saving choice for existing linear fluorescent fixtures |
| -20 to 35 deg C ambient temperature rating |
| 70% LLMF at end of nominal lifetime |
| 0.5 sec starting time |
| 50/60 Hz input frequency rating |
| 0.9 power factor |
| 10.5 kW-hr energy consumption kW-hr/1000 hr |