or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips LED Lamp 8.5W PL-C/T 2700K GX24Q 900lm Dim 120V 458364 (Replaces 26W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips LED Lamp 8.5W PL-C/T 2700K GX24Q 900lm Dim 120V 458364 (Replaces 26W Conventional)
SKU928363
MFGR #458364
Your Cost: $12.60/ea
List: Philips Lighting InstantFit LED Lamp, Non-Dimmable, 8.5PL-C/T LED/26H-2700 IF 4P 10/1, 8.5 W, 120 to 277 VAC, 150 mA, LED Lamp, G24q-3 Lamp Base, Triple Twin Tube, 900 Lumens, 40000 hr Average Life, Warm White, 82 CRI, 2700 K Color, Instant Start, 120 deg Beam, 28.4 mm W x 163.1 mm H
Philips Lighting InstantFit LED Lamp, Non-Dimmable, 8.5PL-C/T LED/26H-2700 IF 4P 10/1, 8.5 W, 120 to 277 VAC, 150 mA, LED Lamp, G24q-3 Lamp Base, Triple Twin Tube, 900 Lumens, 40000 hr Average Life, Warm White, 82 CRI, 2700 K Color, Instant Start, 120 deg Beam, 28.4 mm W x 163.1 mm H
Application Airport;Hospitality;Industry;Landmark;Retail ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base G24q Beam Angle 120 ° Brand Philips Bulb Tube, single-ended Buy American Compliant C Catalog Number 458364 Color Rendering Index [CRI] 80 Color Temperature 2700 K Conventional Wattage 26 W Country of Origin China Currency USD Designation 8.5PL-C/T LED/26H-2700 IF 4P 10/1 Diameter 33.4 mm Dimmable DIMMABLE Enclosed Fixture No EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.17 in Height [Metric] 18.2001 cm Lamp Finish Frosted Lamp Material Plastic Length 8.03 in Length [Metric] 20.4000 cm Lumens 900 lm Manufacturer Philips Maximum Beam Candelpower --- cd Model Number 9290013880 Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 458364 Shape PL-C/T Standard RoHS compliance;UL certificate;KEMA Keur certificate;DLC compliance Standards UL Listed, RoHS Compliant, KEMA Keur, CE Certified Stock Status NONSTOCK Type InstantFit UNSPSC 39101628 UPC 11 04667745836 UPC 12 046677458362 Voltage Rating 120 V Wattage 8.5 W Width 3.39 in Width [Metric] 8.5999 cm Airport;Hospitality;Industry;Landmark;Retail Philips LED T8 InstantFit lamps are an ideal energy saving choice for existing linear fluorescent fixtures -20 to 35 deg C ambient temperature rating 70% LLMF at end of nominal lifetime 0.5 sec starting time 50/60 Hz input frequency rating 0.9 power factor 10.5 kW-hr energy consumption kW-hr/1000 hr
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Airport;Hospitality;Industry;Landmark;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | G24q |
| Beam Angle | 120 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | Tube, single-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 458364 |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Color Temperature | 2700 K |
| Conventional Wattage | 26 W |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 8.5PL-C/T LED/26H-2700 IF 4P 10/1 |
| Diameter | 33.4 mm |
| Dimmable | DIMMABLE |
| Enclosed Fixture | No |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.17 in |
| Height [Metric] | 18.2001 cm |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Material | Plastic |
| Length | 8.03 in |
| Length [Metric] | 20.4000 cm |
| Lumens | 900 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Maximum Beam Candelpower | --- cd |
| Model Number | 9290013880 |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 458364 |
| Shape | PL-C/T |
| Standard | RoHS compliance;UL certificate;KEMA Keur certificate;DLC compliance |
| Standards | UL Listed, RoHS Compliant, KEMA Keur, CE Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | InstantFit |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667745836 |
| UPC 12 | 046677458362 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 8.5 W |
| Width | 3.39 in |
| Width [Metric] | 8.5999 cm |
| Airport;Hospitality;Industry;Landmark;Retail |
| Philips LED T8 InstantFit lamps are an ideal energy saving choice for existing linear fluorescent fixtures |
| -20 to 35 deg C ambient temperature rating |
| 70% LLMF at end of nominal lifetime |
| 0.5 sec starting time |
| 50/60 Hz input frequency rating |
| 0.9 power factor |
| 10.5 kW-hr energy consumption kW-hr/1000 hr |