or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 7W MR16 2700K GU5.3 430lm Dim 120V 470161 (Replaces 42W Conventional)
SKU1077533
MFGR #470161
Your Cost: $15.26/ea
Philips MR16 dimmable LED lamps provide ambient level light to illuminate hard to maintain applications. Increased transformer compatibility allows for operation on a wider range of transformers. Available in dimmable and non-dimmable versions, these lamps are ideal for track and open recessed fixtures in retail, hospitality and residential spaces.
Philips MR16 dimmable LED lamps provide ambient level light to illuminate hard to maintain applications. Increased transformer compatibility allows for operation on a wider range of transformers. Available in dimmable and non-dimmable versions, these lamps are ideal for track and open recessed fixtures in retail, hospitality and residential spaces.
Amperage Rating 800 mA Application Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office ARRA Compliant C Average Life 40000 hr Base GU5.3 Beam Angle 25 ° Beam Type Flood/Narrow Brand Philips Buy American Compliant C Catalog Number 470161 Color Rendering Index [CRI] 95 Color Temperature 2700 K Country of Origin USA Currency USD Designation 7MR16 ExpertColor F25 927 D Dimensions 51 mm Dia x 46 mm L Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.01 in Height [Metric] 5.1003 cm Lamp Base Type GU-5.3 Lamp Finish Clear Lamp Type LED Length 2.01 in Length [Metric] 5.1003 cm Lumens 430 lm Manufacturer Signify Shape MR16 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667747016 UPC 12 046677470166 Voltage Rating 12 V Wattage 7 W Width 2.01 in Width [Metric] 5.1003 cm Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Amperage Rating | 800 mA |
| Application | Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 40000 hr |
| Base | GU5.3 |
| Beam Angle | 25 ° |
| Beam Type | Flood/Narrow |
| Brand | Philips |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 470161 |
| Color Rendering Index [CRI] | 95 |
| Color Temperature | 2700 K |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Designation | 7MR16 ExpertColor F25 927 D |
| Dimensions | 51 mm Dia x 46 mm L |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.01 in |
| Height [Metric] | 5.1003 cm |
| Lamp Base Type | GU-5.3 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Type | LED |
| Length | 2.01 in |
| Length [Metric] | 5.1003 cm |
| Lumens | 430 lm |
| Manufacturer | Signify |
| Shape | MR16 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667747016 |
| UPC 12 | 046677470166 |
| Voltage Rating | 12 V |
| Wattage | 7 W |
| Width | 2.01 in |
| Width [Metric] | 5.1003 cm |
| Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office |