or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips LED Lamp 7W 2' T8 3000K G13 1050lm Dim Ballast DependentV 541813 (Replaces 17W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips LED Lamp 7W 2' T8 3000K G13 1050lm Dim Ballast DependentV 541813 (Replaces 17W Conventional)
SKU1140757
MFGR #541813
Your Cost: $16.88/ea
Philips 541813 7T8/MAS/24-830/IF10/P 1
Philips 541813 7T8/MAS/24-830/IF10/P 1
Amperage Rating 80 to 240 Application Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office ARRA Compliant C Average Life 70000 hr Ballast Type Type A Plug-N-Play Base G13 Beam Angle 180 ° Brand Philips Bulb Tube, double-ended Buy American Compliant C Catalog Number 541813 Color Rendering Index [CRI] 80 Color Temperature 3000 K Country of Origin China Currency USD Designation 7T8/MAS/24-830/IF10/P 10/1 Diameter 10.35 in Dimensions 26.3 mm Dia x 602.8 mm L Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Fixture Type Enclosed Gross Weight Per Pack 0.2600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.12 Gross Weight UOM Metric kg Height 23.27 in Height [Metric] 59.1007 cm Lamp Base Type G13 Medium Bi-Pin Lamp Finish Frosted Lamp Type LED Length 0.79 in Length [Metric] 1.9990 cm Lumens 1100 LM Manufacturer Philips Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 469270 Series MasterClass InstantFit Shape T8 Standard RoHS compliance;UL certificate Stock Status NONSTOCK Type Non-Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667754181 UPC 12 046677541811 Voltage Rating 120-277, 347 V Wattage 7 W Width 0.79 in Width [Metric] 1.9990 cm Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Amperage Rating | 80 to 240 |
| Application | Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 70000 hr |
| Ballast Type | Type A Plug-N-Play |
| Base | G13 |
| Beam Angle | 180 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | Tube, double-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 541813 |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 7T8/MAS/24-830/IF10/P 10/1 |
| Diameter | 10.35 in |
| Dimensions | 26.3 mm Dia x 602.8 mm L |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Fixture Type | Enclosed |
| Gross Weight Per Pack | 0.2600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 23.27 in |
| Height [Metric] | 59.1007 cm |
| Lamp Base Type | G13 Medium Bi-Pin |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Type | LED |
| Length | 0.79 in |
| Length [Metric] | 1.9990 cm |
| Lumens | 1100 LM |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 469270 |
| Series | MasterClass InstantFit |
| Shape | T8 |
| Standard | RoHS compliance;UL certificate |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667754181 |
| UPC 12 | 046677541811 |
| Voltage Rating | 120-277, 347 V |
| Wattage | 7 W |
| Width | 0.79 in |
| Width [Metric] | 1.9990 cm |
| Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office |