or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 7.2W BR30 4000K E26 650lm Dim 120V 545913 (Replaces 65W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 7.2W BR30 4000K E26 650lm Dim 120V 545913 (Replaces 65W Conventional)
SKU1132171
MFGR #545913
Your Cost: $5.75/ea
Philips 545913 7.2BR30/PER/940/P/E26/D
Philips 545913 7.2BR30/PER/940/P/E26/D
Application Industry ARRA Compliant C Average Life 15000 hr Base E26 Beam Angle 90 ° Bulb BR-30 (BR30) Buy American Compliant C Catalog Number 545913 Color Rendering Index [CRI] 90 Country of Origin China Currency USD Current Rating 82 mA Diameter 3.74 in Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.16 in Height [Metric] 13.0988 cm Length 3.58 in Length [Metric] 9.1008 cm Power Factor 0.70 UNSPSC 39101628 UPC 11 04667754591 UPC 12 046677545918 Width 3.58 in Width [Metric] 9.1008 cm Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 4000 K Lumens 650 lm Shape BR30 Voltage Rating 120 V Wattage 7.2 W Industry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Industry |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 15000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 90 ° |
| Bulb | BR-30 (BR30) |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 545913 |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Current Rating | 82 mA |
| Diameter | 3.74 in |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.16 in |
| Height [Metric] | 13.0988 cm |
| Length | 3.58 in |
| Length [Metric] | 9.1008 cm |
| Power Factor | 0.70 |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667754591 |
| UPC 12 | 046677545918 |
| Width | 3.58 in |
| Width [Metric] | 9.1008 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 4000 K |
| Lumens | 650 lm |
| Shape | BR30 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 7.2 W |
| Industry |