or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips LED Lamp 5W R20 3000K E26 450lm Dim 120V 547406 (Replaces 45W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips LED Lamp 5W R20 3000K E26 450lm Dim 120V 547406 (Replaces 45W Conventional)
SKUPDW~13415554
MFGR #547406
Call For Price
Philips 547406 5R20/PER/930/P/E26/DIM
Philips 547406 5R20/PER/930/P/E26/DIM
Application Airport;Industry;Landmark;Office;Retail ARRA Compliant C Average Life 15000 hr Base E26 Beam Angle 90 ° Bulb R20 & R 63mm Buy American Compliant C Catalog Number 547406 Color Rendering Index [CRI] 80 Conventional Wattage 45 W Country of Origin China Currency USD Current Rating 65 mA Designation 5R20/PER/930/P/E26/DIM 6/1FB T20 Diameter 64 mm Dimmable DIMMABLE Enclosed Fixture yes EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.1960 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.92 in Height [Metric] 9.9492 cm Lamp Finish Frosted Length 2.46 in Length [Metric] 6.2509 cm Maximum Beam Candelpower / cd Model Number 9290020353 Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 0 Type Dimming UNSPSC 39101628 UPC 11 04667754740 UPC 12 046677547400 Width 2.46 in Width [Metric] 6.2509 cm Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 3000 K Lumens 450 lm Shape R20 Voltage Rating 120 V Wattage 5 W Airport;Industry;Landmark;Office;Retail
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Airport;Industry;Landmark;Office;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 15000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 90 ° |
| Bulb | R20 & R 63mm |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 547406 |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Conventional Wattage | 45 W |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Current Rating | 65 mA |
| Designation | 5R20/PER/930/P/E26/DIM 6/1FB T20 |
| Diameter | 64 mm |
| Dimmable | DIMMABLE |
| Enclosed Fixture | yes |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.1960 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.92 in |
| Height [Metric] | 9.9492 cm |
| Lamp Finish | Frosted |
| Length | 2.46 in |
| Length [Metric] | 6.2509 cm |
| Maximum Beam Candelpower | / cd |
| Model Number | 9290020353 |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 0 |
| Type | Dimming |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667754740 |
| UPC 12 | 046677547400 |
| Width | 2.46 in |
| Width [Metric] | 6.2509 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 3000 K |
| Lumens | 450 lm |
| Shape | R20 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 5 W |
| Airport;Industry;Landmark;Office;Retail |