or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 5W PL-S 4000K GX23 580lm Non-Dim 120-277V 529586 (Replaces 13W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 5W PL-S 4000K GX23 580lm Non-Dim 120-277V 529586 (Replaces 13W Conventional)
SKU1067538
MFGR #529586
Your Cost: $9.18/ea
List: Philips Instant Fit Lamp, Non-Dimmable, 5PL-S/LED/13H/840/IF5/P/2P, 5 W, 120 to 277 VAC, 15 to 50 mA, LED Lamp, T-8, 580 Lumens, 50000 hr Average Life, White, 82 CRI, 4000 K Color, 120 deg Beam, 166 mm L x 31.1 mm W
Philips Instant Fit Lamp, Non-Dimmable, 5PL-S/LED/13H/840/IF5/P/2P, 5 W, 120 to 277 VAC, 15 to 50 mA, LED Lamp, T-8, 580 Lumens, 50000 hr Average Life, White, 82 CRI, 4000 K Color, 120 deg Beam, 166 mm L x 31.1 mm W
Amperage Rating 15 to 50 mA Application Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base GX23 Beam Angle 120 ° Brand Philips Bulb Tube, single-ended Buy American Compliant C Catalog Number 529586 Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 4000 K Country of Origin China Currency USD Designation 5PL-S/LED/13H/840/IF5/P/2P Diameter 12.24 in Dimensions 166 mm L x 31.1 mm W Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.61 in Height [Metric] 16.7996 cm Lamp Type LED Length 0.91 in Length [Metric] 2.3012 cm Lumens 580 lm Manufacturer Philips Power Factor 1.00 Shape T8 Standard UL certificate;RoHS compliance Standards RoHS CompliantUL Listed Stock Status NONSTOCK Type Non-Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667752958 UPC 12 046677529581 Voltage Rating 120-277 V Wattage 5 W Width 1.34 in Width [Metric] 3.4011 cm Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office An ideal energy saving choice for existing linear fluorescent fixtures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 to 50 mA |
| Application | Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | GX23 |
| Beam Angle | 120 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | Tube, single-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 529586 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 5PL-S/LED/13H/840/IF5/P/2P |
| Diameter | 12.24 in |
| Dimensions | 166 mm L x 31.1 mm W |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.61 in |
| Height [Metric] | 16.7996 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 0.91 in |
| Length [Metric] | 2.3012 cm |
| Lumens | 580 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 1.00 |
| Shape | T8 |
| Standard | UL certificate;RoHS compliance |
| Standards | RoHS CompliantUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667752958 |
| UPC 12 | 046677529581 |
| Voltage Rating | 120-277 V |
| Wattage | 5 W |
| Width | 1.34 in |
| Width [Metric] | 3.4011 cm |
| Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office |
| An ideal energy saving choice for existing linear fluorescent fixtures |