or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 5W PL-S 2700K GX23 580lm Non-Dim 120-277V 529511 (Replaces 13W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 5W PL-S 2700K GX23 580lm Non-Dim 120-277V 529511 (Replaces 13W Conventional)
SKU1042702
MFGR #529511
Your Cost: $10.76/ea
Philips LED Lamp, Non-Dimmable, Series: InstantFit, 5PL-S/LED/13H/827/IF5/P/2P 20/1, 5 W, 120 to 277 VAC, 15 to 50 mA, LED Lamp, GX23 Lamp Base, T-8, 520 Lumens, 50000 hr Average Life, 82 CRI, 2700 K Color, Instant Start, 120 deg Beam, 166 mm L x 31.1 mm W x 15.8 mm H
Philips LED Lamp, Non-Dimmable, Series: InstantFit, 5PL-S/LED/13H/827/IF5/P/2P 20/1, 5 W, 120 to 277 VAC, 15 to 50 mA, LED Lamp, GX23 Lamp Base, T-8, 520 Lumens, 50000 hr Average Life, 82 CRI, 2700 K Color, Instant Start, 120 deg Beam, 166 mm L x 31.1 mm W x 15.8 mm H
Amperage Rating 15 to 50 mA Application Airport;Industry;Landmark;Office;Retail ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base GX23 Beam Angle 120 ° Brand Philips Bulb Tube, single-ended Buy American Compliant C Catalog Number 529511 Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 2700 K Country of Origin China Currency USD Designation 5PL-S/LED/13H/827/IF5/P/2P 20/1 Diameter 12.24 in Dimensions 166 mm L x 31.1 mm W x 15.8 mm H Dimmable NON DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.61 in Height [Metric] 16.7996 cm Lamp Base Type GX23 Lamp Type LED Length 0.91 in Length [Metric] 2.3012 cm Lumens 520 lm Manufacturer Philips Power Factor 1.00 Series InstantFit Shape T8 Standard UL certificate;RoHS compliance Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed Start Type Instant Stock Status NONSTOCK Type Non-Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667752951 UPC 12 046677529512 Voltage Rating 120-277 V Wattage 5 W Width 1.34 in Width [Metric] 3.4011 cm Airport;Industry;Landmark;Office;Retail
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 to 50 mA |
| Application | Airport;Industry;Landmark;Office;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | GX23 |
| Beam Angle | 120 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | Tube, single-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 529511 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 2700 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 5PL-S/LED/13H/827/IF5/P/2P 20/1 |
| Diameter | 12.24 in |
| Dimensions | 166 mm L x 31.1 mm W x 15.8 mm H |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.61 in |
| Height [Metric] | 16.7996 cm |
| Lamp Base Type | GX23 |
| Lamp Type | LED |
| Length | 0.91 in |
| Length [Metric] | 2.3012 cm |
| Lumens | 520 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 1.00 |
| Series | InstantFit |
| Shape | T8 |
| Standard | UL certificate;RoHS compliance |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed |
| Start Type | Instant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667752951 |
| UPC 12 | 046677529512 |
| Voltage Rating | 120-277 V |
| Wattage | 5 W |
| Width | 1.34 in |
| Width [Metric] | 3.4011 cm |
| Airport;Industry;Landmark;Office;Retail |