or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips LED Lamp 5.5W PL-C 4000K G24q 580lm Non-Dim 14-60V 532465 (Replaces 13W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips LED Lamp 5.5W PL-C 4000K G24q 580lm Non-Dim 14-60V 532465 (Replaces 13W Conventional)
SKU1111671
MFGR #532465
Your Cost: $16.95/ea
Philips 532465 5.5PL-C/LED/13V/840/IF5
Philips 532465 5.5PL-C/LED/13V/840/IF5
Amperage Rating 130 to 280 mA Application Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base G24q Beam Angle 150 ° Bulb Tube, single-ended Buy American Compliant C Catalog Number 532465 Color Rendering Index [CRI] 82 Country of Origin China Currency USD Designation 5.5PL-C/LED/13V/840/IF5/P/4P 20/1 Diameter 17.99 in Dimensions 45.7 mm Dia x 117.6 mm L Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.00 in Height [Metric] 0.0010 cm Lamp Base Type G24Q Lamp Type LED Length 0.00 in Length [Metric] 0.0010 cm Power Factor 1.00 Series InstantFit Standard RoHS compliance;UL certificate Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed Start Type Instant Type Non-Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667753246 UPC 12 046677532468 Width 0.00 in Width [Metric] 0.0010 cm Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 4000 K Lumens 580 lm Shape T8 Voltage Rating 14-60 V Wattage 5.5 W Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Amperage Rating | 130 to 280 mA |
| Application | Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | G24q |
| Beam Angle | 150 ° |
| Bulb | Tube, single-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 532465 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 5.5PL-C/LED/13V/840/IF5/P/4P 20/1 |
| Diameter | 17.99 in |
| Dimensions | 45.7 mm Dia x 117.6 mm L |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.00 in |
| Height [Metric] | 0.0010 cm |
| Lamp Base Type | G24Q |
| Lamp Type | LED |
| Length | 0.00 in |
| Length [Metric] | 0.0010 cm |
| Power Factor | 1.00 |
| Series | InstantFit |
| Standard | RoHS compliance;UL certificate |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed |
| Start Type | Instant |
| Type | Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667753246 |
| UPC 12 | 046677532468 |
| Width | 0.00 in |
| Width [Metric] | 0.0010 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 4000 K |
| Lumens | 580 lm |
| Shape | T8 |
| Voltage Rating | 14-60 V |
| Wattage | 5.5 W |
| Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office |