or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 36W PAR38 3000K E26 3800lm Non-Dim 120V 534594 (Replaces 250W Conventional)
SKU1121812
MFGR #534594
Your Cost: $54.59/ea
Philips 534594 36PAR38/PER/830/F25/ND/
Philips 534594 36PAR38/PER/830/F25/ND/
Amperage Rating 330 Application Industry;Retail ARRA Compliant C Average Life 25000 hr Base E26 Beam Angle 25 ° Brand Philips Bulb PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm Buy American Compliant C Catalog Number 534594 Color Rendering Index [CRI] 80 Color Temperature 3000 K Country of Origin CN Currency USD Current Rating 330 mA Designation 36PAR38/PER/830/F25/ND/120V 6/1FB Diameter 4.84 in Dimensions 123 mm Dia x 133 mm L Dimmable NON DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 1.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.55 in Height [Metric] 14.0995 cm Lamp Base Type E26 Single Contact Medium Screw Lamp Type LED Length 5.16 in Length [Metric] 13.0988 cm Lumens 3800 lm Manufacturer Philips Power Factor 0.95 Series TrueForce Shape PAR38 Stock Status NONSTOCK Type High Lumen Non-Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667753459 UPC 12 046677534592 Voltage Rating 120 V Wattage 36 W Width 5.16 in Width [Metric] 13.0988 cm Industry;Retail
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Amperage Rating | 330 |
| Application | Industry;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 25000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 25 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 534594 |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Current Rating | 330 mA |
| Designation | 36PAR38/PER/830/F25/ND/120V 6/1FB |
| Diameter | 4.84 in |
| Dimensions | 123 mm Dia x 133 mm L |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 1.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.55 in |
| Height [Metric] | 14.0995 cm |
| Lamp Base Type | E26 Single Contact Medium Screw |
| Lamp Type | LED |
| Length | 5.16 in |
| Length [Metric] | 13.0988 cm |
| Lumens | 3800 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 0.95 |
| Series | TrueForce |
| Shape | PAR38 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | High Lumen Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667753459 |
| UPC 12 | 046677534592 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 36 W |
| Width | 5.16 in |
| Width [Metric] | 13.0988 cm |
| Industry;Retail |