or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 36W Corn Cob 4000K E26 5200lm Non-Dim 100-277V 559708 (Replaces 100-150W Conventional)
Philips LED Lamp 36W Corn Cob 4000K E26 5200lm Non-Dim 100-277V 559708 (Replaces 100-150W Conventional)
SKU1168035
MFGR #559708
Your Cost: $74.62/ea
PHIL 559708 36CC/LED/840/ND E26 G2
PHIL 559708 36CC/LED/840/ND E26 G2
ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base E26 Brand Philips Bulb Corncob Buy American Compliant C Catalog Number 559708 Color Rendering Index [CRI] 80 Color Temperature 4000 K Conventional Wattage 100-150 W Country of Origin China Currency USD Current Rating 400 mA Designation 36CC/LED/840/ND E26 G2 BB 6/1 Diameter 85 mm Dimmable NON DIMMABLE Enclosed Fixture yes EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 1.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.78 Gross Weight UOM Metric kg Height 9.80 in Height [Metric] 24.8996 cm Lamp Finish Clear Lamp Material Plastic Length 3.66 in Length [Metric] 9.2989 cm Lumens 5200 lm Manufacturer Philips Maximum Beam Candelpower / cd Model Number 9290023959 Power Factor 1.00 Shape Corn Cob Stock Status NONSTOCK Type TrueForce UNSPSC 39101628 UPC 11 04667755970 UPC 12 046677559700 Voltage Rating 100-277 V Wattage 36 W Width 3.66 in Width [Metric] 9.2989 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | E26 |
| Brand | Philips |
| Bulb | Corncob |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 559708 |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Conventional Wattage | 100-150 W |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Current Rating | 400 mA |
| Designation | 36CC/LED/840/ND E26 G2 BB 6/1 |
| Diameter | 85 mm |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| Enclosed Fixture | yes |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 1.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 9.80 in |
| Height [Metric] | 24.8996 cm |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Plastic |
| Length | 3.66 in |
| Length [Metric] | 9.2989 cm |
| Lumens | 5200 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Maximum Beam Candelpower | / cd |
| Model Number | 9290023959 |
| Power Factor | 1.00 |
| Shape | Corn Cob |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | TrueForce |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667755970 |
| UPC 12 | 046677559700 |
| Voltage Rating | 100-277 V |
| Wattage | 36 W |
| Width | 3.66 in |
| Width [Metric] | 9.2989 cm |