or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips LED Lamp 35W 8' T8 3500K FA8 4000lm Non-Dim 100-277, 347V 469247 (Replaces 96W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips LED Lamp 35W 8' T8 3500K FA8 4000lm Non-Dim 100-277, 347V 469247 (Replaces 96W Conventional)
SKU992202
MFGR #469247
Your Cost: $25.94/ea
Philips Lighting InstantFit Linear LED Lamp, Energy Saving Non-Dimmable, 35T8/96-3500 IF FA8 10/1, 35 W, 280 to 410 VAC, 160 to 260 mA, LED Lamp, FA8 Single-Pin Lamp Base, T8, 4000 Lumens, 50000 hr Average Life, Neutral, 82 CRI, 3500 K Color, 27.9 mm Dia x 2383.5 mm L
Philips Lighting InstantFit Linear LED Lamp, Energy Saving Non-Dimmable, 35T8/96-3500 IF FA8 10/1, 35 W, 280 to 410 VAC, 160 to 260 mA, LED Lamp, FA8 Single-Pin Lamp Base, T8, 4000 Lumens, 50000 hr Average Life, Neutral, 82 CRI, 3500 K Color, 27.9 mm Dia x 2383.5 mm L
Amperage Rating 160 to 260 mA Application Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Public spaces;Retail;Sports ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base FA8 Beam Angle 180 ° Bulb Tube, double-ended Buy American Compliant C Catalog Number 469247 Color Rendering Index [CRI] 82 Country of Origin CN Currency USD Designation 35T8/96-3500 IF FA8 10/1 Diameter 10.98 in Dimensions 27.9 mm Dia x 2383.5 mm L Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 1.6700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.76 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.94 in Height [Metric] 10.0000 cm Lamp Base Type FA8 Single Pin Lamp Type LED Length 95.91 in Length [Metric] 243.6000 cm Power Factor 1.00 Replacement Catalog Number 533018 Standard UL certificate Standards UL ListedRoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant Type Energy Saving Non-Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667747257 UPC 12 046677472573 Width 9.45 in Width [Metric] 24.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 3500 K Lumens 4000 lm Shape T8 Voltage Rating 280-410 V Wattage 35 W Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Public spaces;Retail;Sports Energy Star Rated: No, Minimum starting temperature: -20.00 F Instant on and no flicker or buzz Fits into existing fluorescent fixtures Compatible with instant start, programmed start, dimmable and emergency ballasts eliminating the need for rewiring, this allows the fixture to maintain its original UL compliance 50% energy savings VS F32T8 electronic instant start systems No mercury allowing for non-hazardous waste disposal Emits virtually no UV rays or IR Must follow guidelines for installation from Philips installation guide
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 160 to 260 mA |
| Application | Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Public spaces;Retail;Sports |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | FA8 |
| Beam Angle | 180 ° |
| Bulb | Tube, double-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 469247 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Designation | 35T8/96-3500 IF FA8 10/1 |
| Diameter | 10.98 in |
| Dimensions | 27.9 mm Dia x 2383.5 mm L |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 1.6700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.94 in |
| Height [Metric] | 10.0000 cm |
| Lamp Base Type | FA8 Single Pin |
| Lamp Type | LED |
| Length | 95.91 in |
| Length [Metric] | 243.6000 cm |
| Power Factor | 1.00 |
| Replacement Catalog Number | 533018 |
| Standard | UL certificate |
| Standards | UL ListedRoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Type | Energy Saving Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667747257 |
| UPC 12 | 046677472573 |
| Width | 9.45 in |
| Width [Metric] | 24.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 3500 K |
| Lumens | 4000 lm |
| Shape | T8 |
| Voltage Rating | 280-410 V |
| Wattage | 35 W |
| Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Public spaces;Retail;Sports |
| Energy Star Rated: No, Minimum starting temperature: -20.00 F |
| Instant on and no flicker or buzz |
| Fits into existing fluorescent fixtures |
| Compatible with instant start, programmed start, dimmable and emergency ballasts eliminating the need for rewiring, this allows the fixture to maintain its original UL compliance |
| 50% energy savings VS F32T8 electronic instant start systems |
| No mercury allowing for non-hazardous waste disposal |
| Emits virtually no UV rays or IR |
| Must follow guidelines for installation from Philips installation guide |