or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 33W PAR38 3000K E26 3000lm Dim 120V 534636 (Replaces 250W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 33W PAR38 3000K E26 3000lm Dim 120V 534636 (Replaces 250W Conventional)
SKU1122636
MFGR #534636
$/ea
Philips 534636 33PAR38/PER/830/F25/DIM
Philips 534636 33PAR38/PER/830/F25/DIM
Amperage Rating 300 Application Industry;Retail ARRA Compliant C Average Life 25000 hr Base E26 Beam Angle 25 ° Beam Type Spot Bulb PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm Buy American Compliant C Catalog Number 534636 Color Rendering Index [CRI] 80 Country of Origin China Currency USD Current Rating 300 mA Designation 33PAR38/PER/830/F25/DIM/120V B 6/1FB Diameter 4.84 in Dimensions 123 mm Dia x 133 mm L Dimmable NON DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 1.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.55 in Height [Metric] 14.0995 cm Lamp Base Type E26 Single Contact Medium Screw Lamp Type LED Length 5.16 in Length [Metric] 13.0988 cm Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 465120 Series MasterClass TrueForce Type Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667753463 UPC 12 046677534639 Width 5.16 in Width [Metric] 13.0988 cm Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 3000 K Lumens 3000 lm Shape PAR38 Voltage Rating 120 V Wattage 33 W Industry;Retail
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Amperage Rating | 300 |
| Application | Industry;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 25000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 25 ° |
| Beam Type | Spot |
| Bulb | PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 534636 |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Current Rating | 300 mA |
| Designation | 33PAR38/PER/830/F25/DIM/120V B 6/1FB |
| Diameter | 4.84 in |
| Dimensions | 123 mm Dia x 133 mm L |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 1.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.55 in |
| Height [Metric] | 14.0995 cm |
| Lamp Base Type | E26 Single Contact Medium Screw |
| Lamp Type | LED |
| Length | 5.16 in |
| Length [Metric] | 13.0988 cm |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 465120 |
| Series | MasterClass TrueForce |
| Type | Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667753463 |
| UPC 12 | 046677534639 |
| Width | 5.16 in |
| Width [Metric] | 13.0988 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 3000 K |
| Lumens | 3000 lm |
| Shape | PAR38 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 33 W |
| Industry;Retail |