or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 33W PAR38 3000K E26 3000lm Dim 120V 534610 (Replaces 250W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 33W PAR38 3000K E26 3000lm Dim 120V 534610 (Replaces 250W Conventional)
SKU1113128
MFGR #534610
Your Cost: $43.69/ea
Philips 534610 33PAR38/PER/830/F25/DIM
Philips 534610 33PAR38/PER/830/F25/DIM
Application Industry;Retail ARRA Compliant C Average Life 25000 hr Base E26 Beam Angle 25 ° Brand Philips Bulb PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm Buy American Compliant C Catalog Number 534610 Color Rendering Index [CRI] 80 Color Temperature 3000 K Conventional Wattage 250 W Country of Origin China Currency USD Current Rating 300 mA Designation 33PAR38/PER/830/F25/DIM/120V 6/1FB Diameter 123 mm Dimmable DIMMABLE Enclosed Fixture No EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 1.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.55 in Height [Metric] 14.0995 cm Lamp Finish Clear Lamp Material Aluminum Length 5.16 in Length [Metric] 13.0988 cm Lumens 3000 lm Manufacturer Philips Maximum Beam Candelpower 10000 cd Model Number 9290019169 Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 460527 Shape PAR38 Stock Status NONSTOCK Type TrueForce PAR UNSPSC 39101628 UPC 11 04667753461 UPC 12 046677534615 Voltage Rating 120 V Wattage 33 W Width 5.16 in Width [Metric] 13.0988 cm Industry;Retail
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Industry;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 25000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 25 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 534610 |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Conventional Wattage | 250 W |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Current Rating | 300 mA |
| Designation | 33PAR38/PER/830/F25/DIM/120V 6/1FB |
| Diameter | 123 mm |
| Dimmable | DIMMABLE |
| Enclosed Fixture | No |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 1.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.55 in |
| Height [Metric] | 14.0995 cm |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Aluminum |
| Length | 5.16 in |
| Length [Metric] | 13.0988 cm |
| Lumens | 3000 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Maximum Beam Candelpower | 10000 cd |
| Model Number | 9290019169 |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 460527 |
| Shape | PAR38 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | TrueForce PAR |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667753461 |
| UPC 12 | 046677534615 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 33 W |
| Width | 5.16 in |
| Width [Metric] | 13.0988 cm |
| Industry;Retail |