or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 30W 8' T8 4000K FA8 4200lm Non-Dim 120V 533026 (Replaces 60W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 30W 8' T8 4000K FA8 4200lm Non-Dim 120V 533026 (Replaces 60W Conventional)
SKU1091254
MFGR #533026
Your Cost: $17.32/ea
List: Philips LED Lamp, Non-Dimmable Linear, Series: InstantFit, 30T8/PRO/96-840/IF42/G/FA8 10/1, 30 W, 200 to 500 VAC, 100 to 350 mA, LED Lamp, FA8 Lamp Base, T-8, 4200 Lumens, 50000 hr Average Life, 80 CRI, 4000 K Color, Instant Start, 160 deg Beam, 28 mm Dia x 2384.7 mm L
Philips LED Lamp, Non-Dimmable Linear, Series: InstantFit, 30T8/PRO/96-840/IF42/G/FA8 10/1, 30 W, 200 to 500 VAC, 100 to 350 mA, LED Lamp, FA8 Lamp Base, T-8, 4200 Lumens, 50000 hr Average Life, 80 CRI, 4000 K Color, Instant Start, 160 deg Beam, 28 mm Dia x 2384.7 mm L
Amperage Rating 100 to 350 mA Application Industry;Retail ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base FA8 Beam Angle 160 ° Bulb Tube, double-ended Buy American Compliant C Catalog Number 533026 Color Rendering Index [CRI] 80 Country of Origin China Currency USD Designation 30T8/PRO/96-840/IF42/G/FA8 10/1 Diameter 1.1 in Dimensions 28 mm Dia x 2384.7 mm L Dimmable NON DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 1.6700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.76 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.94 in Height [Metric] 10.0000 cm Lamp Base Type FA8 Lamp Type LED Length 96.30 in Length [Metric] 244.6000 cm Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 469254 Series InstantFit Standard UL certificate;RoHS compliance;DLC compliance Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedDLC Listed Start Type Instant Type Non-Dimmable Linear UNSPSC 39101628 UPC 11 04667753302 UPC 12 046677533021 Width 9.45 in Width [Metric] 24.0000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 4000 K Lumens 4200 lm Shape T8 Voltage Rating 200-500 V Wattage 30 W Industry;Retail
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Amperage Rating | 100 to 350 mA |
| Application | Industry;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | FA8 |
| Beam Angle | 160 ° |
| Bulb | Tube, double-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 533026 |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 30T8/PRO/96-840/IF42/G/FA8 10/1 |
| Diameter | 1.1 in |
| Dimensions | 28 mm Dia x 2384.7 mm L |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 1.6700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.94 in |
| Height [Metric] | 10.0000 cm |
| Lamp Base Type | FA8 |
| Lamp Type | LED |
| Length | 96.30 in |
| Length [Metric] | 244.6000 cm |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 469254 |
| Series | InstantFit |
| Standard | UL certificate;RoHS compliance;DLC compliance |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedDLC Listed |
| Start Type | Instant |
| Type | Non-Dimmable Linear |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667753302 |
| UPC 12 | 046677533021 |
| Width | 9.45 in |
| Width [Metric] | 24.0000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 4000 K |
| Lumens | 4200 lm |
| Shape | T8 |
| Voltage Rating | 200-500 V |
| Wattage | 30 W |
| Industry;Retail |