or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 3.8W G16.5 2700-2200K E12 350lm Dim 120V 549287 (Replaces 40W Conventional)
SKU1140556
MFGR #549287
Your Cost: $4.71/ea
Philips 549287 3.8G16.5/PER/927-922/CL
Philips 549287 3.8G16.5/PER/927-922/CL
Application Industry ARRA Compliant C Average Life 15000 hr Base E12 Brand Philips Bulb G16.5 & G16.5 Buy American Compliant C Catalog Number 549287 Color Rendering Index [CRI] 90 Color Temperature 2700-2200 K Conventional Wattage 40 W Country of Origin CN Currency USD Current Rating 40 mA Designation 3.8G16.5/PER/927-922/CL/G/E12/WGX 1FBT20 Diameter 52 mm Dimmable DIMMABLE Enclosed Fixture No EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.02 in Height [Metric] 0.0381 cm Lamp Finish Clear Lamp Material Glass Length 2.09 in Length [Metric] 5.3010 cm Lumens 350 lm Manufacturer Philips Maximum Beam Candelpower / cd Model Number 9290022051 Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 536854 Shape G16.5 Stock Status NONSTOCK Type T20 Warm Glow UNSPSC 39101628 UPC 11 04667754928 UPC 12 046677549282 Voltage Rating 120 V Wattage 3.8 W Width 2.09 in Width [Metric] 5.3010 cm Industry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Industry |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 15000 hr |
| Base | E12 |
| Brand | Philips |
| Bulb | G16.5 & G16.5 |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 549287 |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Color Temperature | 2700-2200 K |
| Conventional Wattage | 40 W |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Current Rating | 40 mA |
| Designation | 3.8G16.5/PER/927-922/CL/G/E12/WGX 1FBT20 |
| Diameter | 52 mm |
| Dimmable | DIMMABLE |
| Enclosed Fixture | No |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.02 in |
| Height [Metric] | 0.0381 cm |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Glass |
| Length | 2.09 in |
| Length [Metric] | 5.3010 cm |
| Lumens | 350 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Maximum Beam Candelpower | / cd |
| Model Number | 9290022051 |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 536854 |
| Shape | G16.5 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | T20 Warm Glow |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667754928 |
| UPC 12 | 046677549282 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 3.8 W |
| Width | 2.09 in |
| Width [Metric] | 5.3010 cm |
| Industry |