or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips LED Lamp 25W 4' T5 HO 5000K G5 3500lm Non-Dim 120-277V 542076 (Replaces 54W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips LED Lamp 25W 4' T5 HO 5000K G5 3500lm Non-Dim 120-277V 542076 (Replaces 54W Conventional)
SKU1140747
MFGR #542076
Your Cost: $21.37/ea
Philips 542076 25T5HO/COR/46-850/MF35/
Philips 542076 25T5HO/COR/46-850/MF35/
Application Industry ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base G5 Beam Angle 200 ° Brand Philips Bulb Tube, double-ended Buy American Compliant C Catalog Number 542076 Color Rendering Index [CRI] 80 Color Temperature 4000 K Country of Origin China Currency USD Diameter 7.32 in Dimmable NON DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.6200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.28 Gross Weight UOM Metric kg Height 45.83 in Height [Metric] 116.4006 cm Length 0.79 in Length [Metric] 1.9990 cm Lumens 3500 lm Manufacturer Philips Power Factor 1.00 Shape Tube, double-ended Standard RoHS compliance;UL certificate;DLC compliance Stock Status NONSTOCK UNSPSC 39101628 UPC 11 04667754207 UPC 12 046677542078 Voltage Rating 120-277 V Wattage 25 W Width 0.79 in Width [Metric] 1.9990 cm Industry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Industry |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | G5 |
| Beam Angle | 200 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | Tube, double-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 542076 |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Diameter | 7.32 in |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.6200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.28 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 45.83 in |
| Height [Metric] | 116.4006 cm |
| Length | 0.79 in |
| Length [Metric] | 1.9990 cm |
| Lumens | 3500 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 1.00 |
| Shape | Tube, double-ended |
| Standard | RoHS compliance;UL certificate;DLC compliance |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667754207 |
| UPC 12 | 046677542078 |
| Voltage Rating | 120-277 V |
| Wattage | 25 W |
| Width | 0.79 in |
| Width [Metric] | 1.9990 cm |
| Industry |