or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 25W 4' T5 HO 4000K G5 3500lm Non-Dim 120-277V 542068 (Replaces 54W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 25W 4' T5 HO 4000K G5 3500lm Non-Dim 120-277V 542068 (Replaces 54W Conventional)
SKU1140746
MFGR #542068
Your Cost: $21.37/ea
Philips 542068 25T5HO/COR/46-840/MF35/
Philips 542068 25T5HO/COR/46-840/MF35/
Application Industry ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base G5 Beam Angle 200 ° Brand Philips Bulb Tube, double-ended Buy American Compliant C Catalog Number 542068 Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 4000 K Conventional Wattage 54 W Country of Origin China Currency USD Designation 25T5HO/COR/46-840/MF35/G 25/1 Diameter 18.6 mm Dimmable NON DIMMABLE Enclosed Fixture yes EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.6200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.28 Gross Weight UOM Metric kg Height 45.83 in Height [Metric] 116.4006 cm Lamp Finish Frosted Lamp Material Glass Length 0.79 in Length [Metric] 1.9990 cm Lumens 3500 lm Manufacturer Philips Maximum Beam Candelpower N/A cd Model Number 9290019926 Power Factor 1.00 Shape T5 HO Standard RoHS compliance;UL certificate;DLC compliance Stock Status NONSTOCK Type MainsFit UNSPSC 39101628 UPC 11 04667754206 UPC 12 046677542061 Voltage Rating 120-277 V Wattage 25 W Width 0.79 in Width [Metric] 1.9990 cm Industry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Industry |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | G5 |
| Beam Angle | 200 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | Tube, double-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 542068 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Conventional Wattage | 54 W |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 25T5HO/COR/46-840/MF35/G 25/1 |
| Diameter | 18.6 mm |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| Enclosed Fixture | yes |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.6200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.28 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 45.83 in |
| Height [Metric] | 116.4006 cm |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Material | Glass |
| Length | 0.79 in |
| Length [Metric] | 1.9990 cm |
| Lumens | 3500 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Maximum Beam Candelpower | N/A cd |
| Model Number | 9290019926 |
| Power Factor | 1.00 |
| Shape | T5 HO |
| Standard | RoHS compliance;UL certificate;DLC compliance |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | MainsFit |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667754206 |
| UPC 12 | 046677542061 |
| Voltage Rating | 120-277 V |
| Wattage | 25 W |
| Width | 0.79 in |
| Width [Metric] | 1.9990 cm |
| Industry |