or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 20W BR40 5000K E26 2175lm Dim 120V 558056 (Replaces 0W Conventional)
SKU1308066
MFGR #558056
Your Cost: $15.21/ea
Philips LED Lamp 20W BR40 5000K E26 2175lm Dim 120V 558056 (Replaces 0W Conventional)
Philips LED Lamp 20W BR40 5000K E26 2175lm Dim 120V 558056 (Replaces 0W Conventional)
ARRA Compliant C Average Life 15000 hr Base E26 Beam Angle 110 ° Bulb BR40 Buy American Compliant C Catalog Number 558056 Color Rendering Index [CRI] 90 Conventional Wattage 0 W Country of Origin China Currency USD Current Rating 180 mA Designation 20BR40/PER/950/E26/DIM 4/1FB T20 Diameter #N/A mm Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.6400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.29 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.54 in Height [Metric] 16.5989 cm Length 4.65 in Length [Metric] 11.8008 cm Maximum Beam Candelpower / cd Model Number 9290023515 Power Factor 1.00 Type Dim T20 UNSPSC 39101628 UPC 11 04667755805 UPC 12 046677558055 Width 4.65 in Width [Metric] 11.8008 cm Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 5000 K Lumens 2175 lm Shape BR40 Voltage Rating 120 V Wattage 20 W
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 15000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 110 ° |
| Bulb | BR40 |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 558056 |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Conventional Wattage | 0 W |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Current Rating | 180 mA |
| Designation | 20BR40/PER/950/E26/DIM 4/1FB T20 |
| Diameter | #N/A mm |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.6400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.29 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.54 in |
| Height [Metric] | 16.5989 cm |
| Length | 4.65 in |
| Length [Metric] | 11.8008 cm |
| Maximum Beam Candelpower | / cd |
| Model Number | 9290023515 |
| Power Factor | 1.00 |
| Type | Dim T20 |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667755805 |
| UPC 12 | 046677558055 |
| Width | 4.65 in |
| Width [Metric] | 11.8008 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 5000 K |
| Lumens | 2175 lm |
| Shape | BR40 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 20 W |