or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 17W PAR38 4000K E26 1250lm Dim 120V 470872 (Replaces 120W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 17W PAR38 4000K E26 1250lm Dim 120V 470872 (Replaces 120W Conventional)
SKU992188
MFGR #470872
Your Cost: $22.96/ea
Philips 17PAR38/EXPERTCOLOR/F25/940/DIM/120V 470872
Philips 17PAR38/EXPERTCOLOR/F25/940/DIM/120V 470872
Application Hospitality;Retail ARRA Compliant C Average Life 40000 hr Base E26 Beam Angle 25 ° Brand Philips Bulb PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm Buy American Compliant C Catalog Number 470872 Color Rendering Index [CRI] 90 Color Temperature 4000 K Conventional Wattage 120 W Country of Origin CHINA Currency USD Current Rating 170 mA Designation 17PAR38/EXPERTCOLOR/F25/940/DIM/120V Diameter N/A in Dimmable DIMMABLE Enclosed Fixture No EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 1.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.55 in Height [Metric] 14.0995 cm Lamp Finish Clear Lamp Material Plastic Length 5.16 in Length [Metric] 13.0988 cm Lumens 1250 lm Manufacturer Philips Maximum Beam Candelpower 6500 cd Model Number 9290013400 Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 435404 Shape PAR38 Stock Status NONSTOCK Type ExpertColor UNSPSC 39101628 UPC 11 04667747087 UPC 12 046677470876 Voltage Rating 120 V Wattage 17 W Width 5.16 in Width [Metric] 13.0988 cm Hospitality;Retail
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Hospitality;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 40000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 25 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 470872 |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Conventional Wattage | 120 W |
| Country of Origin | CHINA |
| Currency | USD |
| Current Rating | 170 mA |
| Designation | 17PAR38/EXPERTCOLOR/F25/940/DIM/120V |
| Diameter | N/A in |
| Dimmable | DIMMABLE |
| Enclosed Fixture | No |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 1.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.55 in |
| Height [Metric] | 14.0995 cm |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Plastic |
| Length | 5.16 in |
| Length [Metric] | 13.0988 cm |
| Lumens | 1250 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Maximum Beam Candelpower | 6500 cd |
| Model Number | 9290013400 |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 435404 |
| Shape | PAR38 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | ExpertColor |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667747087 |
| UPC 12 | 046677470876 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 17 W |
| Width | 5.16 in |
| Width [Metric] | 13.0988 cm |
| Hospitality;Retail |