or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips LED Lamp 17W PAR38 3000K E26 1200lm Dim 120V 471003 (Replaces 120W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips LED Lamp 17W PAR38 3000K E26 1200lm Dim 120V 471003 (Replaces 120W Conventional)
SKU992182
MFGR #471003
Your Cost: $22.05/ea
Philips ExpertColor® LED Lamp, Dimmable, 17PAR38/EXPERTCOLOR RETAIL/F25/930/DIM/120V, 17 W, 120 VAC, 170 mA, LED Lamp, E26 Medium Screw Lamp Base, PAR38, 1200 Lumens, 25000 hr Average Life, White, 90 CRI, 3000 K Color, Clear Lamp, Flood Beam, 25 deg Beam, 120.7 mm Dia x 134.6 mm L
Philips ExpertColor® LED Lamp, Dimmable, 17PAR38/EXPERTCOLOR RETAIL/F25/930/DIM/120V, 17 W, 120 VAC, 170 mA, LED Lamp, E26 Medium Screw Lamp Base, PAR38, 1200 Lumens, 25000 hr Average Life, White, 90 CRI, 3000 K Color, Clear Lamp, Flood Beam, 25 deg Beam, 120.7 mm Dia x 134.6 mm L
Amperage Rating 170 mA Application Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Public spaces;Retail;Sports ARRA Compliant C Average Life 25000 hr Base E26 Beam Angle 25 ° Beam Type Flood Brand Philips Bulb PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm Buy American Compliant C Catalog Number 471003 Color Rendering Index [CRI] 90 Color Temperature 3000 K Country of Origin China Currency USD Current Rating 170 mA Designation 17PAR38/EXPERTCOLOR RETAIL/F25/930/DIM/120V Diameter 47.52 in Dimensions 120.7 mm Dia x 134.6 mm L Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 1.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.55 in Height [Metric] 14.0995 cm Lamp Base Type E26 Medium Screw Lamp Finish Clear Lamp Type LED Length 5.16 in Length [Metric] 13.0988 cm Lumens 1200 lm Manufacturer Philips Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 435396 Shape PAR38 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667747100 UPC 12 046677471002 Voltage Rating 120 V Wattage 17 W Width 5.16 in Width [Metric] 13.0988 cm Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Public spaces;Retail;Sports Philips PAR38 LED single optic lamps with AirFlux technology improves shopping experience with superior lighting aesthetics and optimal thermal efficiency in a sleek, lightweight design
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 170 mA |
| Application | Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Public spaces;Retail;Sports |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 25000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 25 ° |
| Beam Type | Flood |
| Brand | Philips |
| Bulb | PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 471003 |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Current Rating | 170 mA |
| Designation | 17PAR38/EXPERTCOLOR RETAIL/F25/930/DIM/120V |
| Diameter | 47.52 in |
| Dimensions | 120.7 mm Dia x 134.6 mm L |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 1.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.55 in |
| Height [Metric] | 14.0995 cm |
| Lamp Base Type | E26 Medium Screw |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Type | LED |
| Length | 5.16 in |
| Length [Metric] | 13.0988 cm |
| Lumens | 1200 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 435396 |
| Shape | PAR38 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667747100 |
| UPC 12 | 046677471002 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 17 W |
| Width | 5.16 in |
| Width [Metric] | 13.0988 cm |
| Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Public spaces;Retail;Sports |
| Philips PAR38 LED single optic lamps with AirFlux technology improves shopping experience with superior lighting aesthetics and optimal thermal efficiency in a sleek, lightweight design |