or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips LED Lamp 17W PAR38 2700K E26 1100lm Dim 120V 470831 (Replaces 120W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips LED Lamp 17W PAR38 2700K E26 1100lm Dim 120V 470831 (Replaces 120W Conventional)
SKU992187
MFGR #470831
Your Cost: $21.26/ea
Philips PAR38 LED single optic lamps with AirFlux technology improves shopping experience with superior lighting aesthetics and optimal thermal efficiency in a sleek, lightweight design.
Philips PAR38 LED single optic lamps with AirFlux technology improves shopping experience with superior lighting aesthetics and optimal thermal efficiency in a sleek, lightweight design.
Catalog Number 470831 Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips ARRA Compliant C Base E26 Beam Type Flood/Narrow Bulb PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm Buy American Compliant C Color Rendering Index [CRI] 95 Country of Origin China Currency USD Designation 17PAR38/EC/F25/927/DIM/120V 6/1 Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 1.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.55 in Lamp Finish Clear Lamp Type LED Length 5.16 in Length [Metric] 13.0988 cm Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 435388 Series EXPERTCOLOR Shape PAR38 Standards ENERGY STAR CertifiedUL Listed Type Dimmable Single Optic UNSPSC 39101628 UPC 11 04667747083 UPC 12 046677470838 Voltage Rating 120 V Width 5.16 in Width [Metric] 13.0988 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 470831 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| ARRA Compliant | C |
| Base | E26 |
| Beam Type | Flood/Narrow |
| Bulb | PAR38 & PAR 4.75 inch/121mm |
| Buy American Compliant | C |
| Color Rendering Index [CRI] | 95 |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 17PAR38/EC/F25/927/DIM/120V 6/1 |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 1.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.55 in |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Type | LED |
| Length | 5.16 in |
| Length [Metric] | 13.0988 cm |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 435388 |
| Series | EXPERTCOLOR |
| Shape | PAR38 |
| Standards | ENERGY STAR CertifiedUL Listed |
| Type | Dimmable Single Optic |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667747083 |
| UPC 12 | 046677470838 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Width | 5.16 in |
| Width [Metric] | 13.0988 cm |