or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 16W 4' T8 5000K G13 1800lm Non-Dim Ballast DependentV 539980 (Replaces 32W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 16W 4' T8 5000K G13 1800lm Non-Dim Ballast DependentV 539980 (Replaces 32W Conventional)
SKU1137141
MFGR #539980
Your Cost: $14.88/ea
Philips 539980 16T8/LED/48-850/UF18/G
Philips 539980 16T8/LED/48-850/UF18/G
Amperage Rating 110 to 600 Application Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Retail;Sports ARRA Compliant C Average Life 36000 hr Ballast Type Type A Plug-N-Play/Direct Wired Base G13 Beam Angle 240 ° Bulb Tube, double-ended Buy American Compliant C Catalog Number 539980 Color Rendering Index [CRI] 80 Country of Origin China Currency USD Designation 16T8/LED/48-850/UF18/G 10/1 Diameter 10.94 in Dimensions 28 mm Dia x 1212 mm L Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.6700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.30 Gross Weight UOM Metric kg Height 47.80 in Height [Metric] 121.3993 cm Lamp Base Type G13 Medium Bi-Pin Lamp Finish Frosted Lamp Type LED Length 1.14 in Length [Metric] 2.9007 cm Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 463125 Series UniversalFit Standard RoHS compliance;UL certificate Type Non-Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667753998 UPC 12 046677539986 Width 1.14 in Width [Metric] 2.9007 cm Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 5000 K Lumens 1800 lm Shape T8 Voltage Rating 40-330 V Wattage 16 W Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Retail;Sports
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Amperage Rating | 110 to 600 |
| Application | Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Retail;Sports |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 36000 hr |
| Ballast Type | Type A Plug-N-Play/Direct Wired |
| Base | G13 |
| Beam Angle | 240 ° |
| Bulb | Tube, double-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 539980 |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 16T8/LED/48-850/UF18/G 10/1 |
| Diameter | 10.94 in |
| Dimensions | 28 mm Dia x 1212 mm L |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.6700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 47.80 in |
| Height [Metric] | 121.3993 cm |
| Lamp Base Type | G13 Medium Bi-Pin |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Type | LED |
| Length | 1.14 in |
| Length [Metric] | 2.9007 cm |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 463125 |
| Series | UniversalFit |
| Standard | RoHS compliance;UL certificate |
| Type | Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667753998 |
| UPC 12 | 046677539986 |
| Width | 1.14 in |
| Width [Metric] | 2.9007 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 5000 K |
| Lumens | 1800 lm |
| Shape | T8 |
| Voltage Rating | 40-330 V |
| Wattage | 16 W |
| Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Retail;Sports |