or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 16.5W PL-L 3500K 2G11 2200lm Non-Dim 100-277, 347V 532903 (Replaces 40W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 16.5W PL-L 3500K 2G11 2200lm Non-Dim 100-277, 347V 532903 (Replaces 40W Conventional)
SKU1109012
MFGR #532903
Your Cost: $18.11/ea
Philips LED Lamp, Non-Dimmable, Series: InstantFit, 16.5PL-L/PER/22/835/IF22/P 4P 10/1, 16.5 W, 70 to 110 VAC, 200 to 400 mA, LED Lamp, 2G11 Lamp Base, T-8, 2200 Lumens, 50000 hr Average Life, 82 CRI, 3500 K Color, Instant Start, 160 deg Beam, 570.6 mm L x 40.6 mm W x 20 mm H
Philips LED Lamp, Non-Dimmable, Series: InstantFit, 16.5PL-L/PER/22/835/IF22/P 4P 10/1, 16.5 W, 70 to 110 VAC, 200 to 400 mA, LED Lamp, 2G11 Lamp Base, T-8, 2200 Lumens, 50000 hr Average Life, 82 CRI, 3500 K Color, Instant Start, 160 deg Beam, 570.6 mm L x 40.6 mm W x 20 mm H
ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base 2G11 Buy American Compliant C Catalog Number 532903 Color Rendering Index [CRI] 82 Country of Origin China Currency USD Designation 16.5PL-L/PER/22/835/IF22/P 4P 10/1 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.4600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.21 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.29 in Lamp Base Type 2G11 Lamp Type LED Standard UL certificate;RoHS compliance;DLC compliance Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedDLC Listed Start Type Instant Type Non-Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667753290 UPC 12 046677532901 Width 5.04 in Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 3500 K Shape T8 Application Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office Bulb Tube, single-ended Dimmable DIMMABLE Finish Frosted Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 456640 Series InstantFit
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | 2G11 |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 532903 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 16.5PL-L/PER/22/835/IF22/P 4P 10/1 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.4600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.29 in |
| Lamp Base Type | 2G11 |
| Lamp Type | LED |
| Standard | UL certificate;RoHS compliance;DLC compliance |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedDLC Listed |
| Start Type | Instant |
| Type | Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667753290 |
| UPC 12 | 046677532901 |
| Width | 5.04 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 3500 K |
| Shape | T8 |
| Application | Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office |
| Bulb | Tube, single-ended |
| Dimmable | DIMMABLE |
| Finish | Frosted |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 456640 |
| Series | InstantFit |