or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 12W PL-C/T 4000K G24/Gx24 1500lm Dim 100-277, 347V 476135 (Replaces 32W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 12W PL-C/T 4000K G24/Gx24 1500lm Dim 100-277, 347V 476135 (Replaces 32W Conventional)
SKU1077578
MFGR #476135
Your Cost: $13.17/ea
Philips 476135 12PLC/T LED/32V/840/IF/
Philips 476135 12PLC/T LED/32V/840/IF/
Amperage Rating 150 to 500 mA Application Hospitality;Office;Retail ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base GX24q Beam Angle 120 ° Brand Philips Bulb Tube, single-ended Buy American Compliant C Catalog Number 476135 Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 4000 K Country of Origin China Currency USD Designation 12PLC/T LED/32V/840/IF/4P/DIM 10/1 Diameter 19.53 in Dimensions 29 mm Dia x 125.5 mm L Dimmable NON DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.2300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.17 in Height [Metric] 18.2001 cm Lamp Base Type G24q/GX24q Lamp Type LED Length 8.03 in Length [Metric] 20.4000 cm Lumens 1500 lm Manufacturer Philips Power Factor 1.00 Series InstantFit Shape T8 Standard RoHS compliance;UL certificate;KEMA Keur certificate;DLC compliance Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCE CertifiedKEMA Keur Certified Start Type Instant Stock Status NONSTOCK Type Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667747613 UPC 12 046677476137 Voltage Rating 25-55 V Wattage 12 W Width 3.39 in Width [Metric] 8.5999 cm Hospitality;Office;Retail
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Amperage Rating | 150 to 500 mA |
| Application | Hospitality;Office;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | GX24q |
| Beam Angle | 120 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | Tube, single-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 476135 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 12PLC/T LED/32V/840/IF/4P/DIM 10/1 |
| Diameter | 19.53 in |
| Dimensions | 29 mm Dia x 125.5 mm L |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.2300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.17 in |
| Height [Metric] | 18.2001 cm |
| Lamp Base Type | G24q/GX24q |
| Lamp Type | LED |
| Length | 8.03 in |
| Length [Metric] | 20.4000 cm |
| Lumens | 1500 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 1.00 |
| Series | InstantFit |
| Shape | T8 |
| Standard | RoHS compliance;UL certificate;KEMA Keur certificate;DLC compliance |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCE CertifiedKEMA Keur Certified |
| Start Type | Instant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667747613 |
| UPC 12 | 046677476137 |
| Voltage Rating | 25-55 V |
| Wattage | 12 W |
| Width | 3.39 in |
| Width [Metric] | 8.5999 cm |
| Hospitality;Office;Retail |