or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 12W PAR30S 4000K E26 900lm Dim 120V 470948 (Replaces 75W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 12W PAR30S 4000K E26 900lm Dim 120V 470948 (Replaces 75W Conventional)
SKU992142
MFGR #470948
Your Cost: $19.29/ea
Philips ExpertColor® LED Lamp, Dimmable, 12PAR30S/EXPERTCOLOR/F40/940/DIM/120V, 12 W, 120 VAC, 120 mA, LED Lamp, E26 Medium Screw Lamp Base, PAR30S, 950 Lumens, 40000 hr Average Life, Cool White, 95 CRI, 4000 K Color, Clear Lamp, 40 deg Beam, 120.7 mm Dia x 134.6 mm L
Philips ExpertColor® LED Lamp, Dimmable, 12PAR30S/EXPERTCOLOR/F40/940/DIM/120V, 12 W, 120 VAC, 120 mA, LED Lamp, E26 Medium Screw Lamp Base, PAR30S, 950 Lumens, 40000 hr Average Life, Cool White, 95 CRI, 4000 K Color, Clear Lamp, 40 deg Beam, 120.7 mm Dia x 134.6 mm L
Amperage Rating 120 mA Application Airport;Hospitality;Industry;Landmark;Retail ARRA Compliant C Average Life 40000 hr Base E26 Beam Angle 40 ° Brand Philips Bulb PAR30S & PAR 3.75 inch/95mm Short Buy American Compliant C Catalog Number 470948 Color Rendering Index [CRI] 95 Color Temperature 4000 K Country of Origin China Currency USD Current Rating 120 mA Designation 12PAR30S/EXPERTCOLOR/F40/940/DIM/120V Diameter 37.32 in Dimensions 120.7 mm Dia x 134.6 mm L Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 0.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.33 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.09 in Height [Metric] 10.3988 cm Lamp Base Type E26 Medium Screw Lamp Finish Clear Lamp Type LED Length 4.06 in Length [Metric] 10.2997 cm Lumens 950 lm Manufacturer Philips Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 435347 Shape PAR30S Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667747094 UPC 12 046677470944 Voltage Rating 120 V Wattage 12 W Width 4.06 in Width [Metric] 10.2997 cm Airport;Hospitality;Industry;Landmark;Retail Philips PAR30 and PAR20 LED single optic lamps provide superior lighting aesthetics and optimal thermal efficiency in a sleek, lightweight design
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 120 mA |
| Application | Airport;Hospitality;Industry;Landmark;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 40000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 40 ° |
| Brand | Philips |
| Bulb | PAR30S & PAR 3.75 inch/95mm Short |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 470948 |
| Color Rendering Index [CRI] | 95 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Current Rating | 120 mA |
| Designation | 12PAR30S/EXPERTCOLOR/F40/940/DIM/120V |
| Diameter | 37.32 in |
| Dimensions | 120.7 mm Dia x 134.6 mm L |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 0.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.33 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.09 in |
| Height [Metric] | 10.3988 cm |
| Lamp Base Type | E26 Medium Screw |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Type | LED |
| Length | 4.06 in |
| Length [Metric] | 10.2997 cm |
| Lumens | 950 lm |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 435347 |
| Shape | PAR30S |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667747094 |
| UPC 12 | 046677470944 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 12 W |
| Width | 4.06 in |
| Width [Metric] | 10.2997 cm |
| Airport;Hospitality;Industry;Landmark;Retail |
| Philips PAR30 and PAR20 LED single optic lamps provide superior lighting aesthetics and optimal thermal efficiency in a sleek, lightweight design |