or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 12W PAR30S 3000K E26 880lm Dim 120V 471078 (Replaces 75W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 12W PAR30S 3000K E26 880lm Dim 120V 471078 (Replaces 75W Conventional)
SKU992133
MFGR #471078
Your Cost: $20.08/ea
Philips ExpertColor® LED Lamp, Dimmable Single Optic, 12PAR30S/EXPERTCOLOR RETAIL/F25/930/DIM/120V, 12 W, 120 VAC, 120 mA, LED Lamp, E26 Medium Screw Lamp Base, PAR30S, 880 Lumens, 25000 hr Average Life, White, 90 CRI, 3000 K Color, Clear Lamp, Flood/Narrow Beam, 25 deg Beam, 94.8 mm Dia x 93.1 mm L
Philips ExpertColor® LED Lamp, Dimmable Single Optic, 12PAR30S/EXPERTCOLOR RETAIL/F25/930/DIM/120V, 12 W, 120 VAC, 120 mA, LED Lamp, E26 Medium Screw Lamp Base, PAR30S, 880 Lumens, 25000 hr Average Life, White, 90 CRI, 3000 K Color, Clear Lamp, Flood/Narrow Beam, 25 deg Beam, 94.8 mm Dia x 93.1 mm L
Catalog Number 471078 Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Amperage Rating 120 mA Application Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Public spaces;Retail;Sports ARRA Compliant C Average Life 25000 hr Base E26 Beam Type Flood/Narrow Bulb PAR30S & PAR 3.75 inch/95mm Short Buy American Compliant C Color Rendering Index [CRI] 90 Country of Origin China Currency USD Designation 12PAR30S/EXPERTCOLOR RETAIL/F25/930/DIM/120V Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 0.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.33 Gross Weight UOM Metric kg Lamp Base Type E26 Medium Screw Lamp Finish Clear Lamp Type LED Length 4.06 in Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 435305 Shape PAR30S Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Dimmable Single Optic UNSPSC 39101628 UPC 11 04667747107 UPC 12 046677471071 Voltage Rating 120 V Width 4.06 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 471078 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Amperage Rating | 120 mA |
| Application | Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office;Public spaces;Retail;Sports |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 25000 hr |
| Base | E26 |
| Beam Type | Flood/Narrow |
| Bulb | PAR30S & PAR 3.75 inch/95mm Short |
| Buy American Compliant | C |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 12PAR30S/EXPERTCOLOR RETAIL/F25/930/DIM/120V |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 0.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.33 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Lamp Base Type | E26 Medium Screw |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Type | LED |
| Length | 4.06 in |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 435305 |
| Shape | PAR30S |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Dimmable Single Optic |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667747107 |
| UPC 12 | 046677471071 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Width | 4.06 in |