or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 11.5W 3' T8 4000K G13 1400lm Non-Dim 120-277V 535518 (Replaces 25W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 11.5W 3' T8 4000K G13 1400lm Non-Dim 120-277V 535518 (Replaces 25W Conventional)
SKU1066486
MFGR #535518
Your Cost: $10.49/ea
Philips 535518 11.5T8/COR/36-840/MF14/
Philips 535518 11.5T8/COR/36-840/MF14/
Catalog Number 535518 Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Application Airport;Industry;Landmark;Office;Retail ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base G13 Bulb Tube, double-ended Buy American Compliant C Color Rendering Index [CRI] 82 Country of Origin China Currency USD Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.7700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.35 Gross Weight UOM Metric kg Length 1.06 in Power Factor 0.90 Replaced Catalog Number N/A Shape Tube, double-ended Standard UL certificate;RoHS compliance;DLC compliance UNSPSC 39101628 UPC 11 04667753551 UPC 12 046677535513 Width 1.06 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 535518 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Application | Airport;Industry;Landmark;Office;Retail |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | G13 |
| Bulb | Tube, double-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.7700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.35 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length | 1.06 in |
| Power Factor | 0.90 |
| Replaced Catalog Number | N/A |
| Shape | Tube, double-ended |
| Standard | UL certificate;RoHS compliance;DLC compliance |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667753551 |
| UPC 12 | 046677535513 |
| Width | 1.06 in |