or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips HPS Lamp 1000W HID 2100K EX39 112000lm 100-277, 347V 323865 (Replaces 1000W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips HPS Lamp 1000W HID 2100K EX39 112000lm 100-277, 347V 323865 (Replaces 1000W Conventional)
SKU146107
MFGR #323865
Your Cost: $114.70/ea
List: Philips Lighting High Pressure Sodium Lamp, HID, C1000S52/ED37 6PK, 1000 W, 225 VAC, 4.7 A, High Pressure Sodium Lamp, E39 Mogul Lamp Base, ED37, 125000 Lumens, 24000 hr Average Life, 14 CRI, 2100 K Color, Clear Lamp, 4-5/8 in Dia x 11-1/2 in L
Philips Lighting High Pressure Sodium Lamp, HID, C1000S52/ED37 6PK, 1000 W, 225 VAC, 4.7 A, High Pressure Sodium Lamp, E39 Mogul Lamp Base, ED37, 125000 Lumens, 24000 hr Average Life, 14 CRI, 2100 K Color, Clear Lamp, 4-5/8 in Dia x 11-1/2 in L
Amperage Rating 4.7 A Application General and Street Lighting ARRA Compliant C Average Life 24000 hr Ballast Type S52 Base E39 & Single Contact Mogul Screw Buy American Compliant C Catalog Number 323865 Color White Color Rendering Index [CRI] 14 Color Temperature 2100 K Country of Origin CN Currency USD Designation C1000S52/ED37 6PK Dimensions 4-5/8 in Dia x 11-1/2 in OAL EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 1.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.51 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Lamp Finish Clear Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Size 11.38 in Standards ARRA CompliantBuy American Act and RoHS CompliantANSI File No. S52 Type HID UNSPSC 39101617 UPC 11 04667732386 UPC 12 046677323868 Voltage Rating 225 VAC Width 12.00 in Width [Metric] 30.4800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Lamp Base Type E39 Mogul Lamp Type High Pressure Sodium Lumens 125000 Lumens Shape ED37 Wattage 1000 W General and Street Lighting SON 1000 Universal operating position For use in fixtures which do not redirect a substantial portion of the energy toward the arc tube Hard glass bulb, nickel/brass cap Single contact mogul screw
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4.7 A |
| Application | General and Street Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 24000 hr |
| Ballast Type | S52 |
| Base | E39 & Single Contact Mogul Screw |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 323865 |
| Color | White |
| Color Rendering Index [CRI] | 14 |
| Color Temperature | 2100 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Designation | C1000S52/ED37 6PK |
| Dimensions | 4-5/8 in Dia x 11-1/2 in OAL |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 1.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.51 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Lamp Finish | Clear |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Size | 11.38 in |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act and RoHS CompliantANSI File No. S52 |
| Type | HID |
| UNSPSC | 39101617 |
| UPC 11 | 04667732386 |
| UPC 12 | 046677323868 |
| Voltage Rating | 225 VAC |
| Width | 12.00 in |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Lamp Base Type | E39 Mogul |
| Lamp Type | High Pressure Sodium |
| Lumens | 125000 Lumens |
| Shape | ED37 |
| Wattage | 1000 W |
| General and Street Lighting |
| SON 1000 |
| Universal operating position |
| For use in fixtures which do not redirect a substantial portion of the energy toward the arc tube |
| Hard glass bulb, nickel/brass cap |
| Single contact mogul screw |