or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips Fluorescent Lamp 50W PL-L 3500K 2G11 4300lm Non-Dim 100-277, 347V 347534 (Replaces 50W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips Fluorescent Lamp 50W PL-L 3500K 2G11 4300lm Non-Dim 100-277, 347V 347534 (Replaces 50W Conventional)
SKU4100
MFGR #347534
Your Cost: $21.55/ea
List: Philips linear compact fluorescent lamps offer designers, specifiers and end-users new levels of efficiencies and versatility in sizes, configurations and application possibilities. With so many elegant fixtures available to complement their small size, high light output and advanced technology, Philips energy advantage lamps are fast becoming the preferred choice when maximum efficiency and sleek design solutions are required
Philips linear compact fluorescent lamps offer designers, specifiers and end-users new levels of efficiencies and versatility in sizes, configurations and application possibilities. With so many elegant fixtures available to complement their small size, high light output and advanced technology, Philips energy advantage lamps are fast becoming the preferred choice when maximum efficiency and sleek design solutions are required
Amperage Rating 0.43 A ARRA Compliant C Average Life 20000 hr Base 2G11 & 2G11 Brand Philips Buy American Compliant C Catalog Number 347534 Color White Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 3500 K Country of Origin China Currency USD Designation PL-L 50W/835/4P/RS Diameter 15.35 in Dimensions 38.1 mm Dia x 22.5 in L EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.4100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.19 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.98 in Height [Metric] 2.4994 cm Lamp Base Type 2G11 4-Pin Lamp Type Linear Compact Fluorescent Length 22.64 in Length [Metric] 57.5005 cm Lumens 4300 Lumens Manufacturer Philips Shape PL-L Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Start Type Rapid Start Stock Status NONSTOCK Type Dimmable Long Non-Integrated UNSPSC 39101619 UPC 11 04667711268 UPC 12 046677112684 Voltage Rating 147 VAC Wattage 50 W Width 1.77 in Width [Metric] 4.5009 cm PL-L Energy savings Non-integrated pin based CFL Uses 75 percent less energy than equivalent Incandescent lamps TCLP compliant for low mercury
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.43 A |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 20000 hr |
| Base | 2G11 & 2G11 |
| Brand | Philips |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 347534 |
| Color | White |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 3500 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | PL-L 50W/835/4P/RS |
| Diameter | 15.35 in |
| Dimensions | 38.1 mm Dia x 22.5 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.4100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.19 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.98 in |
| Height [Metric] | 2.4994 cm |
| Lamp Base Type | 2G11 4-Pin |
| Lamp Type | Linear Compact Fluorescent |
| Length | 22.64 in |
| Length [Metric] | 57.5005 cm |
| Lumens | 4300 Lumens |
| Manufacturer | Philips |
| Shape | PL-L |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Start Type | Rapid Start |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Dimmable Long Non-Integrated |
| UNSPSC | 39101619 |
| UPC 11 | 04667711268 |
| UPC 12 | 046677112684 |
| Voltage Rating | 147 VAC |
| Wattage | 50 W |
| Width | 1.77 in |
| Width [Metric] | 4.5009 cm |
| PL-L |
| Energy savings |
| Non-integrated pin based CFL |
| Uses 75 percent less energy than equivalent Incandescent lamps |
| TCLP compliant for low mercury |