or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips Fluorescent Lamp 49W 4' T5 HO 4100K G5 4450lm Dim 120-277V 220525 (Replaces 54W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips Fluorescent Lamp 49W 4' T5 HO 4100K G5 4450lm Dim 120-277V 220525 (Replaces 54W Conventional)
SKU477234
MFGR #220525
Your Cost: $19.29/ea
List: For over 120 years, Philips has led the lighting industry, introducing innovative, energy efficient lighting solutions and building a trusted reputation for exceptional performance and reliability. As the industry continues to transform, so do we to meet the changing needs of our customers. We've streamlined our organization to enhance our customer experience, providing seamless service, while continuing to drive innovation with a complete portfolio of best-in-class products that represent the full depth, breadth and forward thinking that you can expect from an industry leader.
For over 120 years, Philips has led the lighting industry, introducing innovative, energy efficient lighting solutions and building a trusted reputation for exceptional performance and reliability. As the industry continues to transform, so do we to meet the changing needs of our customers. We've streamlined our organization to enhance our customer experience, providing seamless service, while continuing to drive innovation with a complete portfolio of best-in-class products that represent the full depth, breadth and forward thinking that you can expect from an industry leader.
ARRA Compliant C Base G5 & G5 Bulb T5 & 16 mm (T5) Buy American Compliant C Catalog Number 220525 Color Daylight Color Rendering Index [CRI] 80 Country of Origin PL Currency USD Designation F54T5 841 HO EA ALTO 49W Dimmable YES Enclosed Fixture yes EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.63 in Height [Metric] 1.6002 cm Lamp Finish Frosted Lamp Material Glass Model Number 9279919840 Type InstantFit T5 UNSPSC 39101605 UPC 11 04667722052 UPC 12 046677220525 Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Shape 4' T5 HO
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Base | G5 & G5 |
| Bulb | T5 & 16 mm (T5) |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 220525 |
| Color | Daylight |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Country of Origin | PL |
| Currency | USD |
| Designation | F54T5 841 HO EA ALTO 49W |
| Dimmable | YES |
| Enclosed Fixture | yes |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.63 in |
| Height [Metric] | 1.6002 cm |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Material | Glass |
| Model Number | 9279919840 |
| Type | InstantFit T5 |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC 11 | 04667722052 |
| UPC 12 | 046677220525 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Shape | 4' T5 HO |