or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips Fluorescent Lamp 42W PL-T 4100K GX24q-4 3200lm Non-Dim 100-277, 347V 149039 (Replaces 42W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips Fluorescent Lamp 42W PL-T 4100K GX24q-4 3200lm Non-Dim 100-277, 347V 149039 (Replaces 42W Conventional)
SKU739414
MFGR #149039
Your Cost: $18.55/ea
List: Philips linear compact fluorescent lamps offer designers, specifiers and end-users new levels of efficiencies and versatility in sizes, configurations and application possibilities. with so many elegant fixtures available to complement their small size, high light output and advanced technology Philips energy Advantage lamps are fast becoming the preferred choice when maximum efficiency and sleek design solutions are required.
Philips linear compact fluorescent lamps offer designers, specifiers and end-users new levels of efficiencies and versatility in sizes, configurations and application possibilities. with so many elegant fixtures available to complement their small size, high light output and advanced technology Philips energy Advantage lamps are fast becoming the preferred choice when maximum efficiency and sleek design solutions are required.
Amperage Rating 0.32 A ARRA Compliant C Average Life 20000 hr Base GX24Q-4 & GX24q-4 Brand Philips Buy American Compliant C Catalog Number 149039 Color Cool White Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 4100 K Country of Origin PL Currency USD Designation PL-T 42W/841/A/4P/ALTO Diameter 1.61 in Dimensions 41 mm Dia x 160.7 mm L EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.3150 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.89 in Height [Metric] 4.8006 cm Lamp Base Type 4-Pin GX24q-4 Lamp Type CFL Length 6.46 in Length [Metric] 16.4008 cm Lumens 2720 Lumens Manufacturer Philips Shape PL-T Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantENERGY STAR® Certified Stock Status NONSTOCK Type Energy Saving Triple Non-Integrated UNSPSC 39101619 UPC 11 04667714903 UPC 12 046677149031 Voltage Rating 124 VAC Wattage 42 W Width 1.89 in Width [Metric] 4.8006 cm Energy Star
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.32 A |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 20000 hr |
| Base | GX24Q-4 & GX24q-4 |
| Brand | Philips |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 149039 |
| Color | Cool White |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 4100 K |
| Country of Origin | PL |
| Currency | USD |
| Designation | PL-T 42W/841/A/4P/ALTO |
| Diameter | 1.61 in |
| Dimensions | 41 mm Dia x 160.7 mm L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.3150 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.89 in |
| Height [Metric] | 4.8006 cm |
| Lamp Base Type | 4-Pin GX24q-4 |
| Lamp Type | CFL |
| Length | 6.46 in |
| Length [Metric] | 16.4008 cm |
| Lumens | 2720 Lumens |
| Manufacturer | Philips |
| Shape | PL-T |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantENERGY STAR® Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Energy Saving Triple Non-Integrated |
| UNSPSC | 39101619 |
| UPC 11 | 04667714903 |
| UPC 12 | 046677149031 |
| Voltage Rating | 124 VAC |
| Wattage | 42 W |
| Width | 1.89 in |
| Width [Metric] | 4.8006 cm |
| Energy Star |