or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips Fluorescent Lamp 39W 4' T5 HO 4100K G5 3325lm Dim 120-277V 290254 (Replaces 39W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips Fluorescent Lamp 39W 4' T5 HO 4100K G5 3325lm Dim 120-277V 290254 (Replaces 39W Conventional)
SKU68231
MFGR #290254
Your Cost: $13.04/ea
List: Philips T5 HO lamps are environmentally-responsible, ultra slim and have extraordinary light output and longer life.
Philips T5 HO lamps are environmentally-responsible, ultra slim and have extraordinary light output and longer life.
Amperage Rating 0.325/0.34 A ARRA Compliant C Average Life 20000 hr Base G5 & G5 Brand Philips Bulb T5 & 16 mm (T5) Buy American Compliant C Catalog Number 290254 Color Cool White (CW) Color Rendering Index [CRI] 85 Color Temperature 4100 K Country of Origin PL Currency USD Designation F39T5/841 Diameter 5/8 in EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.63 in Height [Metric] 1.6002 cm Lamp Base Bi-Pin G5 Miniature Length 33.98 in Length [Metric] 86.2990 cm Lumens 3500 Lumens Manufacturer Philips Shape T-5 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Start Type High Output Stock Status NONSTOCK Type Type TL Energy Saving UNSPSC 39101605 UPC 11 04667729025 UPC 12 046677290252 Voltage Rating 112/118 VAC Wattage 39 W Width 0.63 in Width [Metric] 1.6002 cm T5 HO 1.4 mg mercury (Hg) content Green base 0.325 A at 25 deg C, 0.34 A at 35 deg C 118 VAC at 35 deg C, 112 VAC at 25 deg C
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.325/0.34 A |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 20000 hr |
| Base | G5 & G5 |
| Brand | Philips |
| Bulb | T5 & 16 mm (T5) |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 290254 |
| Color | Cool White (CW) |
| Color Rendering Index [CRI] | 85 |
| Color Temperature | 4100 K |
| Country of Origin | PL |
| Currency | USD |
| Designation | F39T5/841 |
| Diameter | 5/8 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.63 in |
| Height [Metric] | 1.6002 cm |
| Lamp Base | Bi-Pin G5 Miniature |
| Length | 33.98 in |
| Length [Metric] | 86.2990 cm |
| Lumens | 3500 Lumens |
| Manufacturer | Philips |
| Shape | T-5 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Start Type | High Output |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Type TL Energy Saving |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC 11 | 04667729025 |
| UPC 12 | 046677290252 |
| Voltage Rating | 112/118 VAC |
| Wattage | 39 W |
| Width | 0.63 in |
| Width [Metric] | 1.6002 cm |
| T5 HO |
| 1.4 mg mercury (Hg) content |
| Green base |
| 0.325 A at 25 deg C, 0.34 A at 35 deg C |
| 118 VAC at 35 deg C, 112 VAC at 25 deg C |