or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips Fluorescent Lamp 32W U-bend 3000K G13 2650lm 100-277, 347V 378976 (Replaces 32W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips Fluorescent Lamp 32W U-bend 3000K G13 2650lm 100-277, 347V 378976 (Replaces 32W Conventional)
SKU61878
MFGR #378976
Your Cost: $24.33/ea
List: Philips Lighting ALTO® Fluorescent Lamp, U-Bent, FB32T8/TL830/6/ALTO, 32 W, Fluorescent Lamp, Bi-Pin G13 Double End Medium Lamp Base, T8, 2800 Lumens Initial/2535 Lumens Mean, 20000 hr Average Life, 85 CRI, 3000 K Color, Rapid Start, 1 in Dia x 22.32 in L
Philips Lighting ALTO® Fluorescent Lamp, U-Bent, FB32T8/TL830/6/ALTO, 32 W, Fluorescent Lamp, Bi-Pin G13 Double End Medium Lamp Base, T8, 2800 Lumens Initial/2535 Lumens Mean, 20000 hr Average Life, 85 CRI, 3000 K Color, Rapid Start, 1 in Dia x 22.32 in L
ARRA Compliant C Average Life 20000 hr Base G13 & Medium Bi-Pin Fluorescent Bulb T8-6U & U-bent T 8/8 inch with 6" spacing Buy American Compliant C Catalog Number 378976 Color TL835 Color Rendering Index [CRI] 85 Country of Origin CN Currency USD Designation FB32T8/TL830/6/ALTO Dimensions 25.4 mm Dia x 22.44 in L EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.6400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.29 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.00 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 7.00 in Length [Metric] 17.7800 cm Lumens 2800 Lumens Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant Start Type Rapid Type Type TL UNSPSC 39101605 UPC 11 04667737897 UPC 12 046677378974 Width 22.75 in Width [Metric] 57.7850 cm Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 3000 K Lamp Base Type Bi-Pin G13 Medium Lamp Type Fluorescent Shape T8-6U Wattage 32 W T8 U-Bent (6 inch) Lamps featuring ALTO lamp technology Philips leads the industry with the lowest level mercury technology Reducing the mercury level (source reduction) during the manufacturing phase is essential to creating products that are less harmful to the environment Green cap-base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 20000 hr |
| Base | G13 & Medium Bi-Pin Fluorescent |
| Bulb | T8-6U & U-bent T 8/8 inch with 6" spacing |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 378976 |
| Color | TL835 |
| Color Rendering Index [CRI] | 85 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Designation | FB32T8/TL830/6/ALTO |
| Dimensions | 25.4 mm Dia x 22.44 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.6400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.29 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 7.00 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Lumens | 2800 Lumens |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant |
| Start Type | Rapid |
| Type | Type TL |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC 11 | 04667737897 |
| UPC 12 | 046677378974 |
| Width | 22.75 in |
| Width [Metric] | 57.7850 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 3000 K |
| Lamp Base Type | Bi-Pin G13 Medium |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Shape | T8-6U |
| Wattage | 32 W |
| T8 U-Bent (6 inch) |
| Lamps featuring ALTO lamp technology |
| Philips leads the industry with the lowest level mercury technology |
| Reducing the mercury level (source reduction) during the manufacturing phase is essential to creating products that are less harmful to the environment |
| Green cap-base |