or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips Fluorescent Lamp 24W PL-L 3000K 2G11 1800lm Non-Dim 100-277, 347V 345058 (Replaces 24W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips Fluorescent Lamp 24W PL-L 3000K 2G11 1800lm Non-Dim 100-277, 347V 345058 (Replaces 24W Conventional)
SKU4097
MFGR #345058
Your Cost: $20.35/ea
List: Philips linear compact fluorescent lamps offer designers, specifiers and end-users new levels of efficiencies and versatility in sizes, configurations and application possibilities. With so many elegant fixtures available to complement their small size, high light output and advanced technology, Philips energy advantage lamps are fast becoming the preferred choice when maximum efficiency and sleek design solutions are required
Philips linear compact fluorescent lamps offer designers, specifiers and end-users new levels of efficiencies and versatility in sizes, configurations and application possibilities. With so many elegant fixtures available to complement their small size, high light output and advanced technology, Philips energy advantage lamps are fast becoming the preferred choice when maximum efficiency and sleek design solutions are required
Amperage Rating 0.345 A ARRA Compliant C Average Life 15000 hr Base 2G11 & 2G11 Buy American Compliant C Catalog Number 345058 Color Warm White Color Rendering Index [CRI] 82 Country of Origin PL Currency USD Designation PL-L 24W/830/4P Diameter 15.35 in Dimensions 38.1 mm Dia x 12.6875 in L EU RoHS Indicator C Finish Silicon Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.98 in Height [Metric] 2.4994 cm Lamp Finish Silicone Length 12.80 in Length [Metric] 32.4993 cm Lumens 1800 Lumens Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Dimmable Long Non-Integrated UNSPSC 39101619 UPC 11 04667734505 UPC 12 046677345051 Voltage Rating 87 VAC Width 1.77 in Width [Metric] 4.5009 cm Stock Status NONSTOCK Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 3000 K Lamp Base Type 2G11 4-Pin Lamp Type Linear Compact Fluorescent Shape PL-L Wattage 24 W PL-L Energy savings
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.345 A |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 15000 hr |
| Base | 2G11 & 2G11 |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 345058 |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Country of Origin | PL |
| Currency | USD |
| Designation | PL-L 24W/830/4P |
| Diameter | 15.35 in |
| Dimensions | 38.1 mm Dia x 12.6875 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Silicon |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.98 in |
| Height [Metric] | 2.4994 cm |
| Lamp Finish | Silicone |
| Length | 12.80 in |
| Length [Metric] | 32.4993 cm |
| Lumens | 1800 Lumens |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Dimmable Long Non-Integrated |
| UNSPSC | 39101619 |
| UPC 11 | 04667734505 |
| UPC 12 | 046677345051 |
| Voltage Rating | 87 VAC |
| Width | 1.77 in |
| Width [Metric] | 4.5009 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 3000 K |
| Lamp Base Type | 2G11 4-Pin |
| Lamp Type | Linear Compact Fluorescent |
| Shape | PL-L |
| Wattage | 24 W |
| PL-L |
| Energy savings |