or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips Fluorescent Lamp 17W 2' T8 3500K G13 1310lm Dim 100-277, 347V 280941 (Replaces 17W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips Fluorescent Lamp 17W 2' T8 3500K G13 1310lm Dim 100-277, 347V 280941 (Replaces 17W Conventional)
SKU671690
MFGR #280941
Your Cost: $8.37/ea
List: Philips PLUS T8 lamps are energy-efficient lighting solutions and offer long life.
Philips PLUS T8 lamps are energy-efficient lighting solutions and offer long life.
ARRA Compliant C Average Life 42000 hr Base G13 & Medium Bi-Pin Fluorescent Bulb T-8 (T8) Buy American Compliant C Catalog Number 280941 Color TL835 Color Rendering Index [CRI] 85 Country of Origin US Currency USD Designation F17T8/TL835/PLUS/ALTO 30PK EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0087 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.00 in Height [Metric] 2.5400 cm Lamp Base Bi-Pin G13 Medium Length 23.75 in Length [Metric] 60.3250 cm Lumens 1375 Lumens Initial/1310 Lumens Mean lm Start Type Instant/Programmed UNSPSC 39101605 UPC 11 04667728094 UPC 12 046677280949 Width 1.00 in Width [Metric] 2.5400 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Philips Manufacturer Philips Color Temperature 3500 K Lamp Type Fluorescent Shape T-8 Wattage 17 W ALTO 1.7 mg mercury (Hg) content 43 picogram/Lumen-hr Green color code 42000 hr life program start at 12 hr, 36000 hr life program start at 3 hr, 36000 hr life instant start at 3 hr, 30000 hr life instant start at 12 hr
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 42000 hr |
| Base | G13 & Medium Bi-Pin Fluorescent |
| Bulb | T-8 (T8) |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 280941 |
| Color | TL835 |
| Color Rendering Index [CRI] | 85 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Designation | F17T8/TL835/PLUS/ALTO 30PK |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0087 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Lamp Base | Bi-Pin G13 Medium |
| Length | 23.75 in |
| Length [Metric] | 60.3250 cm |
| Lumens | 1375 Lumens Initial/1310 Lumens Mean lm |
| Start Type | Instant/Programmed |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC 11 | 04667728094 |
| UPC 12 | 046677280949 |
| Width | 1.00 in |
| Width [Metric] | 2.5400 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Philips |
| Color Temperature | 3500 K |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Shape | T-8 |
| Wattage | 17 W |
| ALTO |
| 1.7 mg mercury (Hg) content |
| 43 picogram/Lumen-hr |
| Green color code |
| 42000 hr life program start at 12 hr, 36000 hr life program start at 3 hr, 36000 hr life instant start at 3 hr, 30000 hr life instant start at 12 hr |