or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips Fluorescent Lamp 13W PL-S 2700K GX23 825lm Non-Dim 120-277V 146811 (Replaces 13W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips Fluorescent Lamp 13W PL-S 2700K GX23 825lm Non-Dim 120-277V 146811 (Replaces 13W Conventional)
SKU251181
MFGR #146811
Your Cost: $8.09/ea
List: Philips linear compact fluorescent lamps offer designers, specifiers and end-users new levels of efficiencies and versatility in sizes, configurations and application possibilities. with so many elegant fixtures available to complement their small size, high light output and advanced technology Philips energy Advantage lamps are fast becoming the preferred choice when maximum efficiency and sleek design solutions are required.
Philips linear compact fluorescent lamps offer designers, specifiers and end-users new levels of efficiencies and versatility in sizes, configurations and application possibilities. with so many elegant fixtures available to complement their small size, high light output and advanced technology Philips energy Advantage lamps are fast becoming the preferred choice when maximum efficiency and sleek design solutions are required.
Amperage Rating 0.29 A ARRA Compliant C Average Life 10000 hr Base GX23 & GX23 Brand Philips Buy American Compliant C Catalog Number 146811 Color Incandescent White Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 82 K Country of Origin China Currency USD Designation PL-S 13W/827/2P/ALTO Diameter 1.1 in Dimensions 177.7 mm L x 28 mm W x 13 mm D EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.91 in Height [Metric] 2.3012 cm Lamp Base Type GX23 Lamp Type CFL Length 7.02 in Length [Metric] 17.8206 cm Lumens 825 Lumens Manufacturer Philips Shape PL-S Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Short UNSPSC 39101619 UPC 11 04667714681 UPC 12 046677146818 Voltage Rating 59 VAC Wattage 13 W Width 1.42 in Width [Metric] 3.5992 cm PL-S 827 color code GX23 (2-Pin) base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.29 A |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 10000 hr |
| Base | GX23 & GX23 |
| Brand | Philips |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 146811 |
| Color | Incandescent White |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 82 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | PL-S 13W/827/2P/ALTO |
| Diameter | 1.1 in |
| Dimensions | 177.7 mm L x 28 mm W x 13 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.91 in |
| Height [Metric] | 2.3012 cm |
| Lamp Base Type | GX23 |
| Lamp Type | CFL |
| Length | 7.02 in |
| Length [Metric] | 17.8206 cm |
| Lumens | 825 Lumens |
| Manufacturer | Philips |
| Shape | PL-S |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Short |
| UNSPSC | 39101619 |
| UPC 11 | 04667714681 |
| UPC 12 | 046677146818 |
| Voltage Rating | 59 VAC |
| Wattage | 13 W |
| Width | 1.42 in |
| Width [Metric] | 3.5992 cm |
| PL-S |
| 827 color code |
| GX23 (2-Pin) base |