or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips
Philips 423087 U-Bent Fluorescent Lamp, 40 W, Fluorescent Lamp, Bi-Pin G13 Medium Lamp Base, T12 Shape
Custom_Product_Images_Illustration
Philips
Philips 423087 U-Bent Fluorescent Lamp, 40 W, Fluorescent Lamp, Bi-Pin G13 Medium Lamp Base, T12 Shape
SKU672627
MFGR #423087
$/ea
Philips T12 high CRI lamps are energy-efficient lighting solutions and provide excellent color consistency over the life of the lamp.
Philips T12 high CRI lamps are energy-efficient lighting solutions and provide excellent color consistency over the life of the lamp.
ARRA Compliant C Average Life 18000 hr Base G13 & Medium Bi-Pin Fluorescent Brand Philips Bulb T12-6U & U-bent T 12/8 inch with 6" spacing Buy American Compliant C Catalog Number 423087 Color White Color Rendering Index [CRI] 90 Color Temperature 4100 K Country of Origin CN Currency USD Designation FB40/T12/CW/Supreme/6 12PK Dimensions 1.5 in Dia x 22.44 in L EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.7100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.38 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Lamp Base Bi-Pin G13 Medium Lamp Type Fluorescent Length 22.75 in Length [Metric] 57.7850 cm Lumens 2300 Lumens Manufacturer Philips Shape T12-6U Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED UNSPSC 39101605 UPC 11 04667742308 UPC 12 046677423087 Voltage Rating 1 VAC Wattage 40 W Width 7.38 in Width [Metric] 18.7325 cm Philips T12 high CRI lamps are energy efficient lighting solutions and provide excellent color consistency over the life of the lamp 6 in leg spacing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 18000 hr |
| Base | G13 & Medium Bi-Pin Fluorescent |
| Brand | Philips |
| Bulb | T12-6U & U-bent T 12/8 inch with 6" spacing |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 423087 |
| Color | White |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Color Temperature | 4100 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Designation | FB40/T12/CW/Supreme/6 12PK |
| Dimensions | 1.5 in Dia x 22.44 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.7100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.38 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Lamp Base | Bi-Pin G13 Medium |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Length | 22.75 in |
| Length [Metric] | 57.7850 cm |
| Lumens | 2300 Lumens |
| Manufacturer | Philips |
| Shape | T12-6U |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC 11 | 04667742308 |
| UPC 12 | 046677423087 |
| Voltage Rating | 1 VAC |
| Wattage | 40 W |
| Width | 7.38 in |
| Width [Metric] | 18.7325 cm |
| Philips T12 high CRI lamps are energy efficient lighting solutions and provide excellent color consistency over the life of the lamp |
| 6 in leg spacing |