or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips 378034 Halogen Flood Lamp, 20 W, GU5.3 Lamp Base, MR16 Shape, 240 Lumens
Custom_Product_Images_Illustration
Philips 378034 Halogen Flood Lamp, 20 W, GU5.3 Lamp Base, MR16 Shape, 240 Lumens
SKU57840
MFGR #378034
Your Cost: $5.77/ea
List: Philips halogen MR16 lamps provide a bright white light for accent lighting. They make it easy-to optimize the look and feel of your brand, your merchandise and the shoppers experience, with lower operating costs.
Philips halogen MR16 lamps provide a bright white light for accent lighting. They make it easy-to optimize the look and feel of your brand, your merchandise and the shoppers experience, with lower operating costs.
Application ACCENT LIGHTING ARRA Compliant C Base GU5.3 & GU5.3 Buy American Compliant C Catalog Number 378034 Country of Origin CN Currency USD Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Clear Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.16 in Length 1.77 in Length [Metric] 4.5009 cm Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Halogen UNSPSC 39101601 UPC 11 04667737803 UPC 12 04667737803 Voltage Rating 12 V Width 1.77 in Width [Metric] 4.5009 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Philips Manufacturer Signify Shape R50 Wattage 20 W
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | ACCENT LIGHTING |
| ARRA Compliant | C |
| Base | GU5.3 & GU5.3 |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 378034 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Clear |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.16 in |
| Length | 1.77 in |
| Length [Metric] | 4.5009 cm |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Halogen |
| UNSPSC | 39101601 |
| UPC 11 | 04667737803 |
| UPC 12 | 04667737803 |
| Voltage Rating | 12 V |
| Width | 1.77 in |
| Width [Metric] | 4.5009 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Signify |
| Shape | R50 |
| Wattage | 20 W |