or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips 248765 Incandescent Lamp, 65 W E26 Medium Lamp Base, BR30 Shape, 620 Lumens
Custom_Product_Images_Illustration
Philips 248765 Incandescent Lamp, 65 W E26 Medium Lamp Base, BR30 Shape, 620 Lumens
SKU3787
MFGR #248765
Your Cost: $3.42/ea
List: Philips family of specialty incandescent provide the perfect light for dramatic accents and display lighting as well as general lighting in a variety of applications. These flood lamps produce homogeneous beams of high intensity for general illumination.
Philips family of specialty incandescent provide the perfect light for dramatic accents and display lighting as well as general lighting in a variety of applications. These flood lamps produce homogeneous beams of high intensity for general illumination.
Application Indoor Reflector ARRA Compliant C Average Life 2,000 hr Base E26 & Single Contact Medium Screw Buy American Compliant C Catalog Number 248765 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.2300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.75 in Height [Metric] 14.6050 cm Length 3.75 in Length [Metric] 9.5250 cm Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant Type Incandescent UNSPSC 39101612 UPC 11 04667722519 UPC 12 046677225193 Voltage Rating 120 V Width 3.75 in Width [Metric] 9.5250 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Philips Manufacturer Signify Shape BR30 Wattage 65 W
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Indoor Reflector |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 2,000 hr |
| Base | E26 & Single Contact Medium Screw |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 248765 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.2300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.75 in |
| Height [Metric] | 14.6050 cm |
| Length | 3.75 in |
| Length [Metric] | 9.5250 cm |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant |
| Type | Incandescent |
| UNSPSC | 39101612 |
| UPC 11 | 04667722519 |
| UPC 12 | 046677225193 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Width | 3.75 in |
| Width [Metric] | 9.5250 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Philips |
| Manufacturer | Signify |
| Shape | BR30 |
| Wattage | 65 W |