or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Pass & Seymour® WATT DW-100-24-W Dual Tech. Wall Sw
SKU393713
MFGR #DW-100-24-W
$/ea
The DW-100 dual technology wall switch sensor combines the benefits of passive infrared (PIR ) and ultrasonic technologies, and can turn lights OFF and ON based on occupancy. It is characterized by high sensitivity to small and large movements, appealing aesthetics, and a variety of features. (white, 24 volts)
The DW-100 dual technology wall switch sensor combines the benefits of passive infrared (PIR ) and ultrasonic technologies, and can turn lights OFF and ON based on occupancy. It is characterized by high sensitivity to small and large movements, appealing aesthetics, and a variety of features. (white, 24 volts)
Brand WattStopper® Catalog Number DW-100-24-W Color White Connection Type Flying Lead Control Output Automatic On-Off, Manual On-Off Country of Origin CN Coverage 525 ft² Dimensions 2.73 in L x 1.76 in W x 1.83 in H Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Manufacturer Legrand Material Plastic Mounting Type Wall Response Frequency 50/60 Hz Sensor Type Passive Infrared Series DW Series Standards RoHS CompliantNEMA WD 7-2000UL ListedcUL Listed Stock Status NONSTOCK Temperature Rating 0 to 35 °C Time Delay 5 to 30 mins Type Dual Technology Low Voltage SPDT Relay UNSPSC 39122236 UPC 11 75418291900 UPC 12 75418291900 Voltage Rating 24 VDC Dual Technology Detection signature analysis eliminates false triggers and provides immunity to RFI and EMI Zero crossing for long relay life Vandal-resistant lens combines precise coverage with durability Selectable walk through mode turns lights off 3 min after the room is initially occupied if no motion is detected after the first 30 s Test mode allows quick and easy adjustments Selectable audible alert for impending shutoff In automatic mode, sensor returns automatically to auto-ON after lights are turned OFF manually, ideal for presentations Four occupancy logic options give users the ability to customize control to meet application needs Service mode allows sensor to operate as a service switch in the unlikely event of a failure Compatible with decorator wallplates 35 ft x 30 ft PIR, 20 ft x 20 ft ultrasonic major motion, 20 ft x 15 ft PIR, 15 ft x 15 ft ultrasonic minor motion sensing distance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Brand | WattStopper® |
| Catalog Number | DW-100-24-W |
| Color | White |
| Connection Type | Flying Lead |
| Control Output | Automatic On-Off, Manual On-Off |
| Country of Origin | CN |
| Coverage | 525 ft² |
| Dimensions | 2.73 in L x 1.76 in W x 1.83 in H |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Wall |
| Response Frequency | 50/60 Hz |
| Sensor Type | Passive Infrared |
| Series | DW Series |
| Standards | RoHS CompliantNEMA WD 7-2000UL ListedcUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | 0 to 35 °C |
| Time Delay | 5 to 30 mins |
| Type | Dual Technology Low Voltage SPDT Relay |
| UNSPSC | 39122236 |
| UPC 11 | 75418291900 |
| UPC 12 | 75418291900 |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Dual Technology |
| Detection signature analysis eliminates false triggers and provides immunity to RFI and EMI |
| Zero crossing for long relay life |
| Vandal-resistant lens combines precise coverage with durability |
| Selectable walk through mode turns lights off 3 min after the room is initially occupied if no motion is detected after the first 30 s |
| Test mode allows quick and easy adjustments |
| Selectable audible alert for impending shutoff |
| In automatic mode, sensor returns automatically to auto-ON after lights are turned OFF manually, ideal for presentations |
| Four occupancy logic options give users the ability to customize control to meet application needs |
| Service mode allows sensor to operate as a service switch in the unlikely event of a failure |
| Compatible with decorator wallplates |
| 35 ft x 30 ft PIR, 20 ft x 20 ft ultrasonic major motion, 20 ft x 15 ft PIR, 15 ft x 15 ft ultrasonic minor motion sensing distance |