Pass & Seymour® PS20AC1-WL Extra Heavy Duty Keylock Switch, 120/277 VAC, 20 A, 2 hp, SPST
Custom_Product_Images_Illustration
SKU256005
MFGR #PS20AC1-WL
Catalog Number
PS20AC1-WL
Color
White
Contact Rating
20 A at 120/277 VAC
Dimensions
3.281 in H x 1.32 in W x 1.073 in D
Gross Weight Per Pack
0.1900 lb
Number Of Poles
1
Standards
ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CSA Certified, UL 20
Type
Heavy Duty
Amperage Rating
20 A